Wikipedia Türkiye'de Tekrar Erişime Açıldı

Anayasa Mahkemesi'nin kararının Resmi gazetede yer almasının ardından uzun zamandan beridir Türkiye'de erişime kapalı olan Wikipedia tekrardan erişime açıldı.

Wikipedia Türkiye'de Tekrar Erişime Açıldı

Anayasa Mahkemesi'nin kararının Resmi gazetede yer almasının ardından bir çok kişi Wikipedia'nın ülkemizde tekrardan erişime açılmasını bekliyordu. Wikipedia’nın sahibi Wikimedia Vakfı, Türkiye'de verilen erişim yasağı sebebiyle Anayasa mahkemesine giderek tekrardan erişime açılması için başvuruda bulunmuştu. Bu başvuruyu değerlendirmeye alan Anayasa Mahkemesi Wikipedia’ya olan erişimin engellenmesinin hak ihlali oluştuduğunu hükmetti. Alınan erişim engelleme kararı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından kaldırıldı. Alınan bu karar BTK'ya iletildi. 

BTK'DAN KONU HAKKINDA AÇIKLAMA BEKLENİYORDU

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İnternet Daire Başkanlığı, " Yapılan çalışmaların halen devam ettiğini ve kısa süre içerisinde konu hakkında açıklama yapılacaklarını' belirtmişti. Ülkemizde yaklaşık olarak 3 senedir erişime kapalı olan internet ansiklopedisi .Wikipedia alınan bu karar sonrası tekrardan erişime açıldı. Ülkemize yeniden "Özgür Ansiklopedi" sloganı  ile giriş yapan siteye şuan erişim sağlanabiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2020, 18:37
YORUM EKLE