Intel AMD'ye Karşı Kaybettiğini Kabullendi!

Katılım gösterdiği konferansta sektör ile oldukça dikkat çekici açıklamalarda bulunan Intel Teknoloji Grubu Genel Müdürü Jason Grebe, Masaüstü ve mobil platformlarda AMD'ye karşı kaybettiklerini kabullendi.

Intel AMD'ye Karşı Kaybettiğini Kabullendi!

Dizüstü veya masaüstü gibi platformlar farketmezsizin bilgisayarın en önem arz eden parçalarından birisi işlemci. Geçtiğimiz yıllarda işlemci piyasasının en iyisi Intel'di. Intel özellikle Core i serisi ile büyük bir başarı göstererek işlemci konusunda rakip tanımamıştı. Fakat AMD her zaman sessiz sedasız bir biçimde piyasanın içerisinde bulunuyordu. 

Şirket, 1996 ev tipi bilgisayarlar için özel olarak ürettiği "K5"i piyasaya çıkarmış lakin teknolojik durumların hızlı değişmesi nedeniyle Intel firmasına karşı savunmasız bir duruma gelmişti. Fakat bu durum AMD'nin Ryzen serisine kadar sürdü. AMD  bu seri ile büyük çıkış yaparak Intel'i  kendisine mahkum etti.

AMD BİZİ YENDİ!

Intel Teknoloji Grubu Genel Müdürü Jason Grebe, katılım gösterdiği bir konferansta özellikle son 6 ila 12 ay da hem bütçe dostu dizüstü hem de masaüstü bilgisayar işlemci pazarı payı konusunda oldukça geriye düştüklerini fakat  gelecek günlerde bu durum üstüne daha çok düşeceklerini belirtti. Grebe'in yapmış olduğu bu açıklama AMD'ye karşı kaybettiklerini kesin olarak belirtmiyor lakin dolaylı yoldan kaybetiiklerini kabulleniyorlar.

Yayınlanan son raporlara göre, AMD, hem yeni nesil Ryzen 3000 serisi işlemcilerde hem de uygun fiyatlı dizüstü bilgisayar konusunda oldukça büyük iş başarmışa benziyor. Jason Grebe'nin yapmış olduğu açıklamaya baktığımızda AMD'nin son zamanlarda başardığı işler ve yeni nesil işlemcileri Intel'i köşeye sıkıştırmış durumda. 

Grabe açıklamasında  bu durumun üstüne daha çok düşüceklerini belirtmesi henüz neyi ifade ediyor bilinmiyor. Lakin Intel gelecek günlerde hem performans hem de fiyat konusunda AMD'yle daha sıkı bir rekabete girebilir. 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:14
YORUM EKLE