Google’dan Cep Telefonu Kullanıcılarına Acil Uyarı

Google tarafından bazı mobil uygulamaların mobil telefonlarının güvenliği açısında oldukça riskli olduğu ve açıklanan bu programların vakit kaybedilmeden telefonlardan silinmesi uyarısı yapıldı...

Google’dan Cep Telefonu Kullanıcılarına Acil Uyarı

Mobil uygulamalar hayatımızın her anında büyük kolaylıklar sağlaması yanında bazı mobil uygulamalar görünüşte oldukça masum ve faydalı gibi görünse de arka planda kişilerin kişiler bilgilerinin çalınması ya da üçüncü kişilerle paylaşılması gibi son derece zararlı faaliyetler içerisinde bulunabiliyor. Dünya devi Google bu anlamda bir liste yayımladı.

Yayımlanan bu listede yer alan programların arka planda kişilerin bilgilerini çalma ve paylaşma gibi faaliyetlerde bulunduklarının tespit edildiğini açıkladı. Açıklamanın devamında cep telefonlarında bu mobil uygulamaları yüklü olan kişiler vakit kaybetmeden bunları silmeleri ve telefonlarına format atmaları önerisinde bulunuldu.

İste Son Derece Riskli Telefonlar

Google tarafından açıklanan ve mutlak suretle cep telefonunuzdan silinmesi gereken programlar ise şu şekildedir. Call Recorder normalde cep telefonu görüşmelerinin kaydını tutan bu uygulama arka planda kişinin sesini üçüncü parti uygulamalarla paylaşıyor.

Realtime Booster normalde cep telefonunun hızlandırılmasını sağlamak için oluşturulsa da arka planda kişinin bilgilerini çalma riski bulunuyor. SmartSwipe uygulamasının kredi kartı bilgilerini çalma riski bulunuyor. Pro Camera Beauty,  Art Effect, Cartoon Art Photo, Emoji Camera, Art Filter, Art Effect, Wallpapers HD, Horizon Beauty Camera ve Awesome Cartoon Art telefondan vakit kaybetmeden silinmesi gereken diğer riskli uygulamalar arasında yer alıyor.

Sağlık News

YORUM EKLE