Facebook’tan Yeni Corona Virüs Kararı

Corona virüs beklentilerin aksine tüm dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken dünya sosyal medya devi virüs ile ilgili yanlış bilgilendirmelere savaş açma kararı aldı...

Facebook’tan Yeni Corona Virüs Kararı

Sosyal medya platformları arasında kullanıcı sayısı bakımında hala dünyanın bir numarası olmasına rağmen popülerlik anlamında eski gücünden uzak olan Corona virüs konusunda Facebook harekete geçiyor. Son yıllarda kullanıcılarının bilgilerini satmakla suçlanan ve bu sebeple büyük bir prestij kaybı yaşayan Facebook bunu telafi etmek adına harekete geçti.

Son dönemde sosyal sorumluluk anlamında oldukça aktif olan Facebook Corona virüs ile ilgili olarak yanlış ve zararlı bilgilendirmelere ve paylaşımlara adeta savaş açmış görünüyor.

Kullanıcıları Zararlı Corona Virüs Paylaşımlarına Yönelik Uyarılar Geliyor

Facebook tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook platformu üzerinden kullanıcılar corona virüs ile ilgili olarak zararlı, yanlış ya da kasıtlı bir paylaşımı beğenmesi ya da paylaşması durumunda kişiye uyarı niteliğinde otomatik bir bildirim gönderilmesi amaçlanıyor. Sistem kullanıcılara yolacağı bildirimde Dünya Sağlık Örgütü’nün corona virüs ile ilgili doğru ve yanlış bilgilerin yer aldığı sayfaya bir yönlendirme yapılacak. Facebook bu hizmetini devreye sokmak için Kovid-19 bilgi merkezinde sağlam bilgilere dayalı bilimsel makalelerin yer aldığı "Gerçekleri Öğrenmek" isimli uygulama devreye giriyor.

Bu yeni hizmet ile birlikte Facebook üzerinden Kovid-19 ile ilgili bilgi kirliliğinin önemli derecede azaltılması planlanıyor.

Sağlık News

YORUM EKLE