Elektrikli Ve Hibrit Araç Satışı Avrupa Ve Türkiye’de Hızla Yükseldi

Otomobil tarihinde ilk defa Avrupa pazarında elektrikli ve hibrit araç satışları dizeli geçti, Türkiye’de ise yılın ilk 10 ayında 15 bin 151 adet hibrit araç satışı gerçekleşti. 

Elektrikli Ve Hibrit Araç Satışı Avrupa Ve Türkiye’de Hızla Yükseldi

Otomobil tarihinde ilk defa Avrupa pazarında elektrikli ve hibrit araç satışları dizeli geçti, Türkiye’de ise yılın ilk 10 ayında 15 bin 151 adet hibrit araç satışı gerçekleşti. 

Koronavirüs etkileri ile pandemi döneminde toplu taşıma yerine özel araçların tercih edilmesiyle sene başından bu yana otomotiv sektörü iyice canlandı. Büyük bir dönüşümden geçen otomobil dünyasında elektrikli ve hibrit otomobillere olan ilginin başta Avrupa olmak üzere Türkiye’de de gittikçe artmasıyla, pek çok dünya devi marka da ürün gamına hibrit ve elektrikli modelleri ekleyerek, kendi elektrikli ve hibrit araçlarını geliştirmek için çalışmalarını hızlandırmaya ve büyük  yatırımlar yapmaya devam ediyor. 

Açıklanan verilerde hibrit ve elektrikli araçların toplam satış miktarının, Avrupa’da ilk defa dizel araçları geçtiği görülmektedir. Ülkemizde bu satışlar Avruapa’daki kadar yüksek olamasa da elektrikli araç satışları hızla yükselmeye devam ediyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) verilerine göre, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 2020'nin ilk 10 ayında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 78,1 büyüyerek 588 bin 354 adet seviyesinde gerçekleştiği görülüyor. 

2020 yılı ekim sonu itibarıyla otomobil pazarı motor tipine göre, benzinli otomobil satışları, 240 bin 815 adetle yüzde 51,8 pay alarak satışların yüzde 139 arttığı, 
Dizel otomobil satışları 189 bin 705 adetle yüzde 40,8 paya sahip olurken satışlrın yüzde 28,8 arttığı, otogazlı otomobil satışlarının payı da 19 bin 46 adetle yüzde 4,1 paylayüzde  62,6  arttığı belirlendi.

Hibrit ve elektrikli araçlar, pazar payının artmasıyla Türkiye pazarına giren hibrit araçlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Otomotiv sektörüne yönelik analizler hazırlayan veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi Cardata’nın Türkiye’de güncel olarak satışa sunulan hibrit otomobil modelleriyle ilgili hazırladığı araştırma hazırladığı araştırmaya göre Türkiye pazarında yer alan 12 otomotiv markası hibrit motorlu otomobil satışa sunuyor. Bu 12 markanın toplam 24 farklı hibrit otomobil modeli bulunuyor.

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, " Hibrit ve elektrikli araç modellerin pazar payının her geçen yıl daha da arttığını belirterek 2020’nin Ocak-Ekim döneminde hibrit ve elektrikli araçların toplam binek araçlar pazarındaki payı yüzde 3.2 olarak dikkat çekti. Bu oranın 2021 yılında yüzde 6’ya ulaşmasını bekliyoruz. " dedi ve "Türkiye’de satılan kompakt sınıf hibrit ve elektrikli otomobillerin ortalama fiyatı da yaklaşık 310 bin TL " değerlendirmesinde bulundu.

Cardata’nın hazırladığı verilere göre, Türkiye’de en çok hibrit modeli bulunan markaların başında Toyota ve Lexus var. Toyota’nın Corolla HB, Corolla Sedan, C-HR, RAV4 ve Camry, Lexus’un ES, LS, RX, LC ve NX olmak üzere 5 farklı hibrit modeli ülkemizde satışa sunuluyor. Lexus ve Toyota’nın ardından 4 XC90, XC60, XC40 ve V90 Cross Country hibrit modelleriyle  Volvo tüketicilerin karşısına çıkıyor. 

Türkiye’de satışa sunulan hibrit otomobillerin ortalama fiyatları  220 bin TL’den başlıyor, en pahalı model 3 milyon TL’ye kadar uzanıyor.  

Cardata’nın Türkiye’de satışa sunulan hibrit otomobil modellerini sıraladığı listenin başında 216 bin 900 TL’lik fiyatıyla Suzuki Swift’in olduğu görülüyor. Bu markayı 218 bin TL’lik satış fiyatıyla Hyundai’ın i20 modeli ve 224 bin 850 TL’lik satış fiyatıyla Toyota C-HR izliyor. 

Ford e-Transit modelin de yakın zamanda üretime geçmesi bekleniyor. Ayrıca 2022 yılında  tüketicelerin kullanımına sunulacak olan TOGG ile Türkiye otomobil pazarında rekabetin değişik seviyelere ulaşacağı öngörülüyor.

Avrupa’da en çok satan hibrit modeli Toyota Corolla,  şarj edilebilir hibriti Mercedes A sınıfı ve elektriklisi ise Tesla Model 3 oldu.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:36
YORUM EKLE