Cep Telefonu Satışlarında Büyük Düşüş

2020 yılı Şubat ayı cep telefonu satışlarının yüzde 38’lik bir düşüşle 99,2 milyon adetten 61,8 milyon âdete gerilediği açıklandı.

Cep Telefonu Satışlarında Büyük Düşüş

Son yıllarda cep telefonu teknolojisi akıl almaz seviyelere gelmişti. Artık cep telefonları bilgisayarların yapabildiği tüm iş ve işlemleri yapabiliyor ve birçok kişinin iş, sosyallik ve eğlence anlamında tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyordu. Bunun sonucu olarak da cep telefonu piyasasında son yıllarda sürekli olarak satış rekorları kırılıyordu. Fakat ölümcül Corona virüsünün ekonomik etkilerinin tüm dünyada görülmeye başlaması ve üretim de yavaşlama neticesinde uzun bir aradan sonra cep telefonu satışlarında trajik bir azalma yaşadığı görülüyor. Ayrıca son dönemde cep telefonu teknolojilerin de de yavaşlama görülüyor. 2020 yılının ilk 3 ayı geri kalmak üzere iken birçok marka yeni modellerini piyasaya sürme ve yeni teknolojiler geliştirme noktasında isteksiz davrandıkları görülüyor.

Satışlar Daha da Düşecek

Cep telefonu satışlarının Şubat ayında yüzde 38 oranında düşmesinden sonra mart ve Nisan aylarında düşüşün artarak devam edeceği ifade ediliyor. Bu anlamda Mart ayı için düşüş oranının yüzde 50’yi geçmesi Nisan ayında ise cep telefonunda yaşanan düşüşlerin yüzde 70’leri bulabileceği ifade ediliyor. Bu düşük satışların ölümcül Corona virüsünün etkisini kaybetmeye başlaması ile birlikte toparlanabileceği fakat 2020 yılının cep telefonu üreticileri için kayıp bir yıl olacağı şeklinde ifadeler kullanılıyor. Bu durumun fiyatlara indirim olarak yansıyabileceği belirtiliyor.

Sağlık News

YORUM EKLE