Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan

Cumhurbaşkanı Kararı ile görevinden istifa eden Berat Albayrak'tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Lütfi Elvan getirildi.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, sağlık sorunları nedeniyle görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.  İstifa kararının üzerinden 27 saat geçtikten sonra İletişim Başkanlığı'ndan, "Cumhurbaşkanımızın değerlendirme sonunda sonucunda Berat Albayrak'ın görevden af talebi kabul edilmiştir" açıklaması yapılmıştı. Bu gelişmeleri takiben  Berat Albayrak'tan boşalan göreve atanan yeni  isim ise belli oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan  Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa eden Berat Albayrak'ın yerine Lütfi Elvan atandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, "Görevinden affını isteyen ve af talebi kabul edilen Berat Albayrak'tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na Lütfi Elvan Türkiye Cumhuriyeti Anayasanın 104. ve 106. maddeleri gereğince atanmıştır" ifadeleri yer aldı.

Hazine Ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan Kimdir?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan,12 Mart  1962'de Karaman'ın Ermenek ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Konya'da tamamladı. Ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi’nden 1983 tarihinde mezun olan Elvan, İngiltere'de Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisansını tamamladı. Bunu takiben  ABD'de Delaware Üniversitesinde Ekonomi alanında yüksek lisansını yaptı.

Elvan, 1987 yılında Etibank'ta Yöneylem Araştırma Grubunda mühendis olarak görev alarak, bilgisayar destekli madencilik uygulamalarının Etibank'ta yaygınlaşması çalışmalarına öncülük etti. 1989 yılında  Devlet Planlama Teşkilatı'nda çalışmaya başladı, 1996 yılında ise Bölgesel Gelişme ve Yapısal Uyum Genel Müdürlüğü'nde Kalkınmada Öncelikli Yöreler Dairesi Başkanlığı görevine atandı ve bu görevini 2002 yılına kadar sürdürdü. 2002 yılında başladığı Müsteşar Yardımcılığı görevinden Temmuz 2007 tarihinde siyasi kariyerine başlamak için istifa etti.

AK Parti'ye katılarak siyasete atılan Lütfi Elvan, AK Parti'den 23 ve 24. Dönemde Karaman, 25. Dönemde Antalya ve 26. Dönemde Mersin Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye- Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 2011 seçimleriyle 24. Dönemde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı. 2014 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına getirildi. Elvan, 64. Hükümet'te Başbakan Yardımcısı ve 65. Hükümet'te Kalkınma Bakanlığı  görevini üstlendi. 
27. Dönem AK Parti Mersin Milletvekili olan Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı görevini yürütüyordu

Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babası.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:35
YORUM EKLE