Türkiye'den Yunanistan'a Doğu Akdeniz İçin Sert Uyarı

Davos'a giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, oldukça önemli açıklamalara imza attı. Yunanistan'ın Doğu Akdeniz hakkındaki tutumu için uyardı.

Türkiye'den Yunanistan'a Doğu Akdeniz İçin Sert Uyarı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun canlı yayında dile getirdiği kelimeler şöyle;

''Berlin zirvesi bu kadar ülkenin liderini bir araya getirmek ve barış için oldukça önemliydi. Bu süreci en başından beri destekleyen ülkelerden biriydik. Ülke olarak amacımız Libya'da kalıcı olarak barışı sağlamak ve siyasi süreci hızlandırmak. Moskova'da göstermiş olduğumuz çabalar üzerine konuşmalar yapıldı. Bizim aracı olduğumuz ateşkesin devam etmesi için Libya'da ne yapılabilir, siyasi süreci nasıl hızlandırabiliriz gibi konuların konuşulması büyük bir öneme sahipti. Toplantı oldukça güzel ve bir o kadar önem arz eden kararlar çıktı.''

"HAFTER SİYASİ ÇÖZÜM İÇİN ILIMLI OLMALI''

Bizim de göstermiş olduğumuz ek çabalara rağmen Hafter Moskova'da  ateşkesi kabul etmedi. Berlin'de de Hafter  tarafından herhangi bir destek gelmemesi herkesin kafasındaki soruların yanıtsız kalmasına neden oldu. Bu zamana kadar göstermiş oldukları tutum askeri çözüm istediğini gösteriyor. Hafter'in siyasi çözüm için yanaşmalı ve ılımlı olmalı.

SURİYE'DE REJİMİN SALDIRGANLIĞA SON VERMESİ GEREKİYOR

İdlib'de sahada rejimin saldırganlığı devam etmekte. Cumhurbaşkanımız rakamlarla  olayın üzücü tarafını ve önemini Putin'e anlattı. Rejimin durdurulması gerekmekte. Cumhurbaşkanımız Putin ile gerçekleştirdiği görüşmede samimi bir şekilde ve açık bir şekilde bu saldırılara son verilmesi gerektiğini ifade etti. Uluslararası  topluma da bu konuda gerekenin yapılması için çağrı da bulunduk. 

YORUM EKLE