Trump'tan Suriye'deki Petrol Kuyuları Hakkında Açıklama

ABD Başkanı Donald Trump "Suriye'deki petrol bölgelerinde tekrar DEAŞ terör örgütünün kendisini göstermesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Trump'tan Suriye'deki Petrol Kuyuları Hakkında Açıklama

Suriye' konusunda Rusya ile Türkiye'nin anlaşma yapmasının ardından bölgede ki hakimeyetini iyice kaybeden  ABD Başkanı Donald Trump, dün twitter üzerinden yaptığı açıklamada ABD askerlerini tamamen Suriye'den çekeceğini açıklamıştı. Donald Trump yapmış olduğu açıklama da, "Şuan da bölgede bulunan tüm ülkeler Türkiye - Suriye sınırındaki polislik faaliyetleri desteklemeli ve yardım için tüm sorumluluğu almalıdırlar. Diğer ülkelerinde bu bölgeye girmesini istiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri olarak Suriye'den tüm askerlerimizi geri çekiyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 

PETROL KUYULARINI DEAŞ'A BIRAKMAYIZ

ABD Başkanı Donald Trump bugün, Suriye de son yaşananlar hakkında Twitter hesabından gerçekleştirmiş olduğu paylaşımında, "Suriye'deki petrol sahalarında DEAŞ'ın tekrar yapılanmasına göz yummayacağız. Petrol kuyularını DEAŞ'a bırakamayız." dedi. 

PENTAGON, PETROL BÖLGELERİNE ASKERİ VE ASKERİ ARAÇ SEVKİYATI YAPILACAĞINI BELİRTMİŞTİ

ABD yönetimi bir yandan Suriye'den  askerlerini çekerken bir yandan  da  ülkenin doğusunda yer alan petrol kuyularını güvenceye almak ve yeni bir DEAŞ yapılanmasına izin vermemek için bölgeye Abrams tankları ve asker sevkiyatı yapacaklarını belirtti. ABD Savunma Bakanlığı'nda yer alan üst düzey bir yetkili, Washington'un yaklaşık 30 Abrams tankını askeri personellerle beraber Kürtler''in elinde bulundurduğu ve petrollerin yer aldığı Suriye'nin doğusuna göndermek için plan yaptıklarını bunun için Beyaz Saray'dan onayın gelmesini beklediklerini açıkladı. 

YORUM EKLE