Süleyman Soylu'dan Hız Sınırı Açıklaması! Düzenleme Yolda!

Süleyman Soylu, gelecek sene otoyollardaki hız limiti düzenlemesi ile ilgili, '20 kilometreyi yüzde 5 ya da 6'lık artış ile artırarak toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanı sahip olma hakkında bir düzenlememiz mevcut' açıklamasında bulundu.

Süleyman Soylu'dan Hız Sınırı Açıklaması! Düzenleme Yolda!

Radyo Trafik Marmara'da Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı'nın yapmış olduğu ''Bilir Kişi'' isimli programına telefon bağlantısıyla katılan Süleyman Soylu, trafik kazalarının nedenin artık yol yüzünden değil sürücüler yüzünden kaynakladığını belirtti. Kazaları azaltacak olan önlemlerin alınmasıyla olası ölüm ve yaralanmaların da  azaldığını söyledi.

''HIZ LİMİTİNİ YÜKSELTMEK İÇİN DÜZENLEMELER YAPACAĞIZ"

Hız koridorunu otobanların yanı sıra gerekli yerlerde de aktif edeceklerini belirten Soylu, '' Bu sene hedefimiz trafik kazalarındaki ölüm oranlarını yüzde 20-25  seviyelerine kadar düşürmek. Kısaca söylemek gerekirse trafik kazaları ölümlerini en aza indirmek istiyoruz. Bunu başardığımız takdirde gelecek sene otoyollardaki hız limitini  arttırmak için düzenlemelerde bulunacağız. Ulaştırma Bakanlığımızla da görüşüp gerekli adımlarda bulunacağız.

Yollarımızın standartların üstünde olması bizim için büyük bir önem arz etmektedir. 20 kilometreyi yüzde 5 ya da 6'lık artış ile artırarak toplam toleransıyla beraber 140 kilometre en üst limit sağlayabilme imkanı sahip olma hakkında bir düşüncemiz var'' dedi.

''HIZ KORİDORU UYGULAMASINA KARŞI ÇIKANLAR OLDU''

Elektronik Denetim Sistemi ve plaka tarama sistemi için yeni bir yazılım yaptırdıklarını ifade eden Süleyman Soylu, tüm otoyollarda hız koridoru oluşturduklarını açıkladı. 

''Otoyola giriş yaptığımız zaman ile çıkış yaptığınız zaman arasında 120+12'ye 132 kilometreye uyarsanız ve bu saate çıkarsanız değil, buradan bunun üstünde bir değer ile çıkışta bulunursanız otomatik bir şekilde size ceza yazılacak'' dedi. 

Soylu, "İlk önce bize hız koridoru uygulaması için karşı çıkanlar oldu. 'Bu otoyollardaki  sürüş konforunun azalmasına neden olur' diye belirttiler. Tam tersi olarak bu uygulamayı yaptığımızdan beri sürüş konforu daha çok arttı ve araç yoğunluğunda  yüzde 25 artış yaşandı'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:17
YORUM EKLE