Siyasette YKS Tartışmaları Büyüyor

Milyonlarca öğrencinin gireceği YKS tarihinin 3. Kez değiştirilerek 1 ay öncesine alınmasına ilişkin siyasette yaşanan tartışmalar alevlenerek devam ediyor...

Siyasette YKS Tartışmaları Büyüyor

Ülkemizin corona virüsünün etkilerinin atlatmaya başladığı ve yavaş yavaş normalleşme sürecine adım atığı şu günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ki hükümetin aldığı YKS kararı büyük tartışmalara sebep oldu. Corona virüs tedbirleri sebebiyle en son 25-26 Temmuz’da yapılacağı açıklanan YKS özellikle turizmcilerin yoğun talepleri sonucunda 27-28 Haziran tarihlerine alınması sınava girecek 2,5 milyona yakın öğrencide soğuk duş etkisi yarattı. Özellikle başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere tüm muhalefet partileri karara çok sert tepki gösterdi.

Tepkilerin odak noktasında ise öğrencilerin psikolojilerinin bu kararla yerle bir olduğu vurgusu yapıldı. AK Parti cephesi ise alınan kararı savunurken Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine bu kararın alındığını ve sınav ile ilgili sağlanacak kolaylıklarla hiçbir öğrencinin mağdur edilmeyeceğini belirttiler.

Baraj Düştü Sınav Süresi Uzadı

Hükümet cephesi öğrencilerin sınavın 1 ay erkene alınması ile mağduriyet yaşamaması adına bazı tedbirleri açıkladı. Buna göre  YKS sınav baraj puanı her sene ki gibi 180 değil 170’e çekildi. Ayrıca sınav süreside 30 dakika uzatıldı. Ayrıca öğrencilerin 12. sınıf 2. dönem konularından da muaf olacakları daha önceden açıklanmıştı. Ayrıca AK parti cephesi en son sınav tarihinin ilk açıklanan sınav tarihinden 1 hafta sonrasına denk geldiğini ifade ederek bu süreçte hiçbir öğrencinin mağdur olmayacağını savunuyor. Görünen o ki siyasiler arasında ki YKS tartışmaları ha çok uzun süre devam devam edecek.

Sağlık News

YORUM EKLE