Siyasette AVM Tartışması! AVM'ler ne zaman açılıyor

Ülke siyasetinde yaşanan tartışmalara bir yenisi eklendi. Muhalefet partileri AVM’lerin açılma kararının çok erken ve aceleci alınmış bir karar olduğunu ifade ediyor...

Siyasette AVM Tartışması! AVM'ler ne zaman açılıyor

Corona virüs ile ilgili alınan tedbirlerin en önemli ve etkililerinden biri olarak AVM’lerin bir süreliğine kapatılması olarak gösterilmişti. Çünkü AVM’ler hareketliliğini en yoğun olduğu ve metre kareye en çok insan yoğunluğunun olduğu yerlerin başında geliyordu.

Normalleşme sürecinde ise AVM’lerin belirli şartlarda açılacağı kararı iktidar ve muhalefeti adeta karşı karşıya getirdi. Muhalefet partileri AVM lobisinin isteklerine boyun eğildiğini ifade ederek böyle bir durumda AVM’lerin 2. bir coronavirüs dalgasının merkez üssü haline geleceğini iddia ediyor. Ülke ekonomisinin ve Türk halkının ikinci bir dalgayı karşılayacak gücü ve psikolojisinin olmadığını ifade eden muhalefet partileri ve bazı sivil toplum kuruluşları alınan kararın tekrar gözden geçirilmesini ve Haziran sonuna kadara buraların kapalı olmaya devam etmesini talep ediyor.

AK Parti Geri Adım Atmıyor

AK Parti cephesi ise aldığı karardan geri adım atacak gibi görünmüyor. AVM’lerin belirli sosyal mesafe ve hizmet şartlarını kapsayacak şekilde açılması kararının Bilim Kurulu’nun onayı ile verildiği ifade ediliyor. Normalleşme sürecinin artış başlaması gerektiği ve ülke ekonomisi için bu adımların bir an önce atılması gerekliliği vurgulanıyor. Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca AVM’ler ile ilgili sıkı denetimlerin olacağı ve açılışla ilgili tüm şartlara dikkat edilmesinin sağlanacağı bilgisini veriyor.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 03:45
YORUM EKLE