İnfaz Paketinde Son Durum

AKP tarafından açıklanan İnfaz Yasası teklifinde bazı hususlarda halkın ve kamuoyunun beklentilerinin karşılanmadığı ve bazı genişlemelerin yapılacağı konuşuluyor...

İnfaz Paketinde Son Durum

İnfaz yasası teklifi açıklandıktan sonra özellikle mahkûm yakınlarının bir kısmı kapsamın oldukça dar tutulduğu ve corona salgınının yaşandığı bugünlerde daha geniş kapsamlı bir paketin yasalaşmasını talep ediyor. Bugün itibari ile TBMM Adalet komisyonunda görüşülmeye başlayacak bu teklifle ilgili bazı gelişmeleri yaşanabileceği ifade ediliyor. Bu doğrultuda yüz binlerce mahkûm yakınının gözü kulağı TBMM Adalet komisyonunda olacak.

Fakat daha önce açıklanan tasarı noktasında çok radikal bir değişikliklerin olması beklenmiyor. Mahkum yakınları son 2 haftadır sosyal medya üzerinden corona salgını nedeniyle cezaevlerinin çok büyük bir bölümünün biran önce boşaltılması gerektiği yönünde kampanya yürütüyordu.

Komisyonda Kapsam Genişleme Beklentisi Hakim

İnfaz yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu'nda bugün görüşülmeye başlanıyor. İnfaz yasasında değişiklik öngören yasa teklifinin kapsamının genişlemesi yönünde bir fikir birliği olduğu görülüyor. Adalet komisyonunda, terör örgütlerine herhangi bir üyelikleri ve yakınlıkları olmamakla birlikte istemeyerek ya da bilinçsizce ‘’örgüte yardım’’ suçunun da teröre karışmamış kişiler açısından fikir ve ifade özgürlüğü çerçevesinde kapsama alınmasının tartışılacağı ifade ediliyor. Fakat başta terör olmak üzere kırmız çizgi kabul edilen konularda kesinlikle bir değişikliğe gidilmeyeceği düşünülüyor. Yapılacak bu yeni düzenleme ve değişikliklerle birlikte yüz bin kişinin üzerinde bir mahkûmun bu yeni düzenlemeden yararlanacağı hesaplanıyor.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 14:09
YORUM EKLE