IMF Son Dakika! Türkiye Açıklaması

IMF Türkiye ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Coronavirüs sebebiyle dünya ülkelerinin ekonomik olarak büyük sıkıntı yaşadığı bu süreçte ülkemizin ihtiyacı olan dövizi nasıl bulacağına yönelik siyasi tartışmalar devam ediyor...

IMF Son Dakika! Türkiye Açıklaması

Corona virüsü ile mücadelede dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olmamıza rağmen ne yazık ki bu durum ekonomik olarak zor anlar yaşamamıza engel olmuyor. Ülkemizde ki ekonomi yönetiminin şuan itibari ile başını en çok ağrıtan konuların başında ise acil gerekli döviz konusu oluyor. Bu anlamda ülkemizin en önemli beklentisini Turizm gelirleri oluşturuyordu.

Fakat yaşanan bu süreçte corona virüsü nedeniyle turizm gelirlerinde diğer senelere göre büyük bir kayıp yaşanabileceği ifade ediliyor. Yabancı yatırımcılarında büyük bir bölümü ülkemizde ki pozisyonlarını kapatarak çıkmaları mile birlikte döviz girdisi konusunda büyük sıkıntı yaşanıyor. Bu durumda hükümet ve muhalefet arasında IMF gerginliği yaşanıyor.

Muhalefet IMF Konusunda Israrcı

IMF corona virüsünden etkilenen ülkeler için harekete geçmişti. Birçok ülkeye bu anlamda yüzde 1,5 faiz ve 5 yıl geri ödemeli kredi verileceğini açıklamıştı. Hatta ülkelerin ne kadar kredi alabileceklerini bile açıklamıştı. Fakat ekonomi yönetimi geçmiş yıllarda ki tecrübelerden kaynaklı olarak IMF ile hiçbir suretle masaya oturmayı planlamıyor.

Muhalefet ise bu dönemde guru yapmanın gereksiz olduğu ülkemizin acil dövize ihtiyacı olduğu bu günlerde son derece düşük faizli kredi imkanı sunan IMF ile masaya oturulmasını talep ediyor. Bu süreçte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın böyle bir düşüncede kesinlikle olmadığı ve çözüm yolunun bulunması için ekonomi yönetimine tam yetki verdiği iddia ediliyor.

Sağlık News

YORUM EKLE