Erdoğan'dan Arap Birliğine Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde gazetecilerle ve haber ajansları ile bir araya geldiği yemekte Arap Birliği'nin bildirisine sert tepki gösterdi.

Erdoğan'dan Arap Birliğine Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde gazetecilerle ve haber ajansları ile bir araya geldi. 

"HEPİNİZ GELSENİZ BİR TÜRKİYE ETMEZSİNİZ"

Başkan Erdoğan, Arap Birliği'nin bildirisi hakkında, "Bu bölge şuan Suriye sınırları içerisinde. Suriye Arap ülkesi mi?  Suriye kahir ekseriyetli Arap mıdır? Araptır. Fakat teröristlerin yuva yaptığı Arapların yaşadığı ağırlıklı olduuğu yerlerden midir? Öyledir.  Biz yerlerini bırakmak zorunda kalan Arapları kurtarıyoruz. Rejim YPG PYD’yi savunmamakta. Bütün bunlar göz önündeyken Arap birliği toplanarak Türkiye'nin aleyhine bir karara imza atıyor. Hepiniz gelseniz de bir Türkiye etmezsiniz." ifadelerini kullandı.

'AVRUPA GEREKLİ MESAJI ALDI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeticinin sormuş olduğu: "Dünyada bize karşı ciddi bir propaganda mevcut. Bizimde bu konuda Avrupa'ya bazı uyarılarımız oldu. 'Bizi işgalci diye nitelendirirseniz kapıları açarız' dediniz. Avrupalılar gereken mesajı aldı mı? Rusya konusunda Lavrov'un bir açıklaması oldu. 'Türkiye'nin sınır endişesiniz anlayış ile karşılıyoruz' dediler. Sizde Putin'le bir görüşme gerçekleştirdiniz. Rusya'nın bu tavrından memnunmusunuz?" sorusuna bu şekilde yanıt verdi:

"Avrupa bizim vermiş olduğumuz mesajı aldı. Çok sıkıntıları var. Mesaja en ciddi cevabı ise Boyko vermiş oldu. Boyko'nun vermiş olduğu cevap 'Türkiye bize Brüksel'den daha yakın ve komşu ülkemiz' dedi. 'Bu sebepten Avrupa Birliği bu konuşmalara dikkat etmesi gerekiyor' dedi. Bulgaristan Başbakanı. Diğer soru ise diğer bir komşumuz Rusya ile ilgili. Putin bu zamana kadar sergilemiş olduğu davranışlar özellikle Astana Süreci ve Birinci Soçi Mutabakatı bundan sonra Ankara-Tahran, tekrar döndük Soçi, sonra Ankara,  şimdi ilerleyen zamanda Tahran var. Bütün bu çalışmalarımızı başarılı bir şekilde  sonlandırdık. Ve başarılı bir şekilde yürütmeye devam ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:48
YORUM EKLE