Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Macron'a Sert Cevap

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa Cumhurbaşkanın Türkiye hakkındaki sözlerine ağır eleştiri de bulundu. Detaylar haberimizde...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Macron'a Sert Cevap

Avrupa Konseyi’nin 70. Yıldönümü kutlama törerine katılım sağlamak amacıyla Fransa’nın Strazburg kentine giden Mevlüt Çavuşoğlu basın toplantısı düzenledi. Konuşmasında Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Türkiye hakkında küstah açıklamalarda bulunan Macronun sözlerini eleştirdi. 

“MACRON GÖÇMENLER YERİNE SURİYE'DEKİ YPG VE PKK'LILARI ELYSEE'DE  AĞIRLIYOR"

Fransa Cumhurbaşkanı Macro'un göçmen konusunda Türkiye'yi eleştirmesini ' komik' bulduğunu belirten Çavuşoğlu, “Bu zamana kadar göçmen jkonusunda Avrupa Birliğinin her şartına uyan ülke Türkiye'dir. Fakat buna rağmen AB üstüne düşenleri bir türlü yerine getirmemiştir. Bu sebepten dolayı eleştirilmesi gereken şeyler varsa bunlar AB ve AB'nin lideri gibi geçinmeye çalışan Fransa'dır. Macron kaç tane göçmeni ülkesine sokmuştur? Ama Suriye’deki YPG ve PKK’lıları Elysee’de ağırlamayı biliyor'' dedi.

"TÜRKİYE İLE İLGİLİ ELEŞTİRİ YAPABİLECEK, SON ÜLKE FRANSADIR''

Fransa ve AB ülkelerinin göç konusunda Türkiye'yi eleştirmek yerine ilk öncelikle üstüne düşen sorumlulukları yapmaları gerektiğini belirten Çavuşoğlu, ''İkinci olarak, Türkiye’de insan hakları konusunda saçma sapan bir konuşma yapmış. Türkiye ile ilgili eleştiride bulunabilecek son üle Fransa'dır.'' dedi.

"MACRON'UN TÜRKİYE'YE DİL UZATMASI HADDİNİ AŞMAK OLMUŞTUR"

Elysee Sarayı’nda basına dahi yer olmazken teroristlere yer olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, ''Son zamanlarda Fransız polisinin sarı yelekliler isimli gruba göstermiş olduğu şiddet, AB içerisinde bir türlü gündeme getirilmiyor. Bizimde kurucusu olduğumuz  Avrupa Konseyi’nin insan hakları konseyi  sürekli dile getiriyor. Fransa'yı eleştiriyor. Böyle bir durumda hangi hakkı kendinde bularak Türkiye'ye dil uzatıyor. 

Diğer taraftan ‘Olağan Üstü Hal’  ne zaman oldu? Fransa’da bir terör saldırısı gerçekleşti hemen OHAL ilan etti. Yine Avrupa Konseyi’nin bize yönelikte bazı telkinleri oldu. Fakat Fransa OHAL'i kaldırırken OHAL dönemindeki tüm yasaları devam ettiriyor. Tüm bunlar ortada iken Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’ye dil uzatması  haddini aşan bir durum olmuştur.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:37
YORUM EKLE