Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Yaptırımlara Yanıt

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yaptırım sözlerine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay yanıt verdi. Detaylar haberimizde...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan Yaptırımlara Yanıt

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye yapılacak olan yaptırımlara izin veren ve olanak sağlayan Başkanlık Kararnamesi'ni  çıkaracağını belirtti. Trump, yaptırımlar hakkında, "Çeliğe uygulanan gümrük vergisi yaklaşık olarak %50 civarında arttırılacak. Türkiye ile 100 milyar dolar değerinde yapılan yeni anlaşmalara son verilecek" yaptırım sözlerine  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan yanıt geldi.

 CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY'DAN AÇIKLAMA

Oktay, İngiliz Sky News kanalına özel olarak vermiş olduğu röportajda, Türkiye'nin güney sınırında oluşturulmak için çaba gösterilen terör örgütü koridorunu ortadan kaldırmak, bölgeye barış ve insanlara huzur getirmek için yapılan Barış Pınar Harekatı hakkında bilgi verdi.

YPG/PKK terör örgütünün, Türkiye sınırları için oluşturduğu tehdidi özellikle belirten Oktay, "Bir terör örgütü ile masaya oturup görüşümezsiniz. Bu hiç gerçekci bir şey değil.  Yıllardan beri terörle mücadele eden bir ülkenin, teroristler ile aynı masaya oturup anlaşmaya çalışmasını mı bekliyorsunuz?" ifadelerini kullandı. 

'ACINACAK BİR DURUM'

ABD ve İngiltere'nin, YPG/PKK sürekli görüşmesi ve işbirliğinde bulunmasını 'acınacak bir durum' olduğunu vurgulayan Oktay, "Umarız herhangi bir yalnış anlaşılma veya onların kim olduğunu bilmeme durumu söz konusudur. Aksi durumda uzun zamandan beridir müttefikimiz olan bir devletin terör örgütü ile müttefik olmasını istemeyiz" değerlendirmesinde bulundu. Oktay, Avrupa ve NATO müttefiklerinin bu konu hakkındaki politikalarında değişiklik yapmaları gerektiğini söyledi. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın, ABD Başkanı Donald Trump ile gerçekleştirmiş olduğu görüşmede, herhangi bir konuda izin istemediğini şartların Türkiye'yi bu duruma getirdiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:43
YORUM EKLE