Bakan Akar'dan Patriot, S-400 ve F-35 Açıklaması!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Ülkemize karşı hem havadan tehdit var hem füze tehdidi var. Patriot desteği olabilir'' dedi ve F-35,S-400 hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Akar'dan Patriot, S-400 ve F-35 Açıklaması!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD ile son zamanlarda sorun haline gelen Patriot, S-400 ve F-35 hakkında önemli açıklamalara imza attı. 

S-400

Biz ilkeli kurallara bağlıyız, oyunu kurallarına göre oynamaktayız. Birçok yer ve kişi S-400'leri getiremezsiniz, yapamazsınız gibi cümleler kurdu. Cumhurbaşkanımız ise bu kişilere gereken cevabı verdi. S-400'leri kısa süre içerisinde ülkemize getirdik, yakın zamanda faaliyete geçecekler. Bundan kimsenin herhangi bir kaygısı olmasın. Nisan gibi almış olduğumuz hava savunma sistemleri çalışmaya başlayacak. 

PATRIOT

Amerika ile bu konuda belirli çözüme ulaşamadık. İstiyoruz vermiyorlar sonra bizleri suçluyorlar. Biz tercih sonucunda S-400'leri almadık, zorunda kaldık. Çünkü bir çok kez Amerika'dan önce patriot vermelerini istedik lakin hep oyaladılar. Ülkemizde büyük bir hava savunma sorunu varken, buna gereken çözümü aramayacak mıyız? Kimse kusura bakmasın. Halkımızın ve ülkemizin menfaatleri için nasıl gerekiyorsa, o şekilde hareket ediyoruz. Amerika bize çözüm sunsaydı Patriot alabilirdik. Bunu halen söylüyoruz, bizim hava savunma sistemine ihtiyacımız var.

F-35
Biz F-35 uçağının yapımında rol oynayan ve bu uçağa ortak olan bir ülkeyiz. Bu yapılan şeyler tamamen kural dışı eylemler.  F-35'ler için 1,5 milyar  civarında ödeme gerçekleştirdik. 2.1 milyar dolara kadar borcumuz var bunu da yakın bir zamanda ödeyeceğiz. Biz ABD ve diğer ülkelerinde bu konuda üstüne düşen sorumluluklar neyse getirmelerini istiyoruz. 

YORUM EKLE