ABD ve İsrail'den Filistin İçin Kirli Anlaşma

ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ve Filistin meselesi hakkında ''Yüzyılın anlaşması'' olarak ifade ettiği barış planını açıkladı. Detaylar haberimizde...

ABD ve İsrail'den Filistin İçin Kirli Anlaşma

ABD Başkanı Donald Trump'ın bundan bir kaç ay önce duyurduğu barış planı adı altında  'Yüzyılın Anlaşması'  dünyaya açıklandı. 'Barış' adı altında Kudüs'ü İsrail'e vermek için yapılan bu adıma Filistin cephesinden tepkiler gelmeye devam ediyor. Filistinli direniş örgütü Hamas, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planınına karşı çıktıklarını ve ellerinden geleni yapacaklarını açıkladı. 

SÖZDE ANLAŞMA AÇIKLANDI

İki ülke arasında barışı sağlamak dünyanın en zor görevlerinden birisi olacak. Geçmişte bir çok ABD başkanı bunun için gerekli adımlarda bulunmuş lakin başarılı olamamıştı. Çok zorlu bir süreç oldu. Başbakan Netanyahu'ya barış vizyonunu anlattım. 80 sayfalık bir planımız mevcut. Bu plan en detaylı plan olarak tarihe geçmiştir. 

'KUDÜS İSRAİL'İN BÖLÜNMEMİŞ BAŞKENTİ OLACAK'

Gerçekçi ve iki devletide düşünen bir  çözümden bahsediyorum. Bu çözüm ile Filistin'in devlet olması  İsrail'e olan tehlikiye bir nebze de olsa azaltacaktır. İsrail'de herkes barış sürecine destek çıkıyor ve bu konuda herkesin desteğini aldık. İsrail'le ortak bir komite kurarak gerekli kararları alarak, haritayı ortaya koyacağız. Kudüs İsrail'in bölünmemiş  başkenti olacak. 

'BU HARİTA FİLİSTİN'İ İKİ KATINA ÇIKARACAK'

Bu anlaşmanın Filistinliler içinde iyi bir anlaşma olmasını istiyorum. Bu zamana kadar görecekleri en büyük fırsatlardan bir tanesidir. Filistin terörü redderse devlet olarak tanınacak. Bu harita Filistin'in haritasını iki katına çıkacak. Resmi olarak Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devleti olacak. Yeni kurulacak olan Filistin devleti çok büyük bir yatırım alacak ve yeniden inşaa edilecek. 

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2020, 22:38
YORUM EKLE