Uzmanlarından Anne Adaylarına Kış Uyarısı

Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hakan Timur, kış aylarında oldukça sık karşılaşılan grip ve üst solunum yolu hastalıklarına karşı uyardı.

Uzmanlarından  Anne Adaylarına Kış Uyarısı

Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Hakan Timur, kış aylarında oldukça sık karşılaşılan grip ve üst solunum yolu gibi  hastalıklara karşı uyardı. Perinatoloji Uzmanı Timur, AA muhaberine vermiş olduğu röportajda, kış mevsiminde grip ve solunum yolu hastalıklarının arttığını hatırlatarak, hamilelerin yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı dikkatli olmalarını ve önceden önlem almaları gerektiğini belirtti. Hamilelik sürecinin oldukça önem arz eden bir dönem olduğunu ifade eden Timur,  bu dönemde bağışıklılık sisteminin zayıfladığına dikkat çekti. 

Timur,  hamilelerin özellikle grip ve soğuk algınlığına karşı dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, bu kişilerin kışın fazla kapalı alana tıkalı kalmamaları gerektiğini, dışarı çıkarak yürüyüş yapmalarını önerdi. Ayrıca el temizliğininde önemini de vurgu yapan Timur, "Bulaşıcı hastalıklar ufak bir temas yoluyla dahi geçebiliyor. Bu sebepten ötürü elinizin temizliği oldukça önem arz etmekte. Aynı şekilde gebelik döneminde enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski de artıyor.'' dedi.

ZAMANINDA ALINACAK TEDBİRLER, RİSKİ ORTADAN KALDIRABİLİR

Timur, kış aylarında kendini belirgin şekilde göstermeye başlayan hastalıklara karşı alınabilecek en kolay yöntemin korunmak olduğunu söyleyerek, ufak tedbirlerle anne adaylarının nasıl bu hastalıklardan korunabileceğini açıkladı. Anne adaylarına, enfeksiyona bağlı herhangi bir hastalığa yakalandıklarında hemen bir doktora gitmelerini ve kafalarına göre antibiyotik kullanmamalarını gerektiğini  aksi takdirde büyük sorunlarla karşılaşabileklerini vurguladı. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2020, 18:56
YORUM EKLE