Tansiyon Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? İşte, Yüksek Tansiyonun 5 Belirtisi

Yüksek tansiyon günümüzde bir çok kişide görülen sorunlardan bir tanesi. Peki, tansiyon hastası olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte, yüksek tansiyon belirtileri!

Tansiyon Hastası Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız? İşte, Yüksek Tansiyonun 5 Belirtisi

YÜKSEK TANSİYON NEDEN OLUR?

Yüksek tansiyonun neden olduğuna dair henüz kesin bir bilgi yoktur. Kilolu olmak, stresli olmak, düzensiz beslenmek ve çok miktarda sigara ve alkol tüketimi yüksek tansiyonun başlıca nedenleri. 

YÜKSEK TANSİYON DA VÜCUDUNUZA NELER OLUYOR?

Tansiyonuz yüksek olduğu için kalbiniz eskisine göre daha hızlı çalışıyor. Bu nedenle damarlarınızda bulunan hızlı kan dolaşımı, kan hücrelerine zarar veriyor. Gün geçtikçe kalbinizde değişiklikler oluyor. Yüksek tansiyondan bütün vücudun etkilenmesi muhtemel. Bu sebepten dolayı vücut buna karşı önlem almaya çalışıyor.

YÜKSEK TANSİYON BELİRTİLERİ

Yüksek tansiyonun kesin olarak kendisini belli eden belirtileri yok. Fakat yüksek tansiyon sorunu ile karşılaşan kişilerde ortak bazı belirtileri mevcut . İşte, yüksek tansiyon belirtileri;

Burun Kanaması: Burun kanamaları normalde tehlikeli bir durum değildir. Fakat bazı kişilerin burunları diğer insanlara göre daha fazla kanamakta. Burunda bulunan küçük damarlar oldukça kanamaya elverişli. Bazı durumlarda burun kanaması yüksek tansiyon belirtisi olabiliyor. Sürekli devam eden bir burun kanamanız varsa kesinlikle bir doktora gözükmenizi tavsiye ederiz.

Sürekli Yorgunluk Hali: Yüksek tansiyonun en büyük belirtilerinden birisi ise sürekli yorgunluk hali ve baş ağrısı. Fakat sürekli yorgunluk hali vitamin eksikliği ve bazı diğer hastalıklarında belirtisi olabilir. Kendinizi sürekli halsiz bir şey yapmak istemiyor gibi hissedersiniz doktora gözükmenizi öneririz.

Kilo Alma: Yüksek tansiyon belirtilerinden birisi ise kilo almaktır.  Fazla kilolu kişiler fiziksel olarak eğer ki aktif değilseler yüksek tansiyonlarının olması oldukça doğal bir şeydir. Aktif bir yaşam tarzının olmaması kan damarlarını etkileyen diyabet sorununa da yol açabilir.

Şiddetli Şekilde Horlama:  Yapılan bir çok bilimsel araştırma sonucunda uyku apnesi ile yüksek tansiyon arasında bağlantı olduğu ortaya çıktı. Uyku apsenise de aşırı horlamaya yol açmaktadır. Eğer ki şiddetli şekilde horluyorsanız tansiyonunuzu ölçtürmenizde fayda var.

Gözde Kanlanma: Diyabet ve yüksek tansiyon hastalığına yakalanan kişilerde genellikle gözde kanlanma diğer insanlara göre fazla olur. Gözde sürekli kanlanma durumu yüksek tansiyonun en belirgin belirtilerinden bir tanesidir. 

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 02:30
YORUM EKLE