Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? İşte İyi Gelen 5 Besin!

Havalarında soğumasıyla beraber soğuk algınlığı iyice artmaya başladı. Peki, soğuk algınlığına ne iyi gelir? İşte, soğuk algınlığına iyi gelen 7 yiyecek!

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir? İşte İyi Gelen 5 Besin!

Havaların soğumasıyla uzun zamandan beridir görülmeyen hain hastalık nezle, kendini göstermeye başladı. Mendil satışları ufak ufak artmaya başladı. Peki, soğuk algınlığına ne iyi gelir? İşte, Soğuk algınlığına iyi gelen 7 yiyecek!

1. Tuzlu Su

Tuz soğuk algınlığına iyi gelen yiyeceklerin başında yer alır. Ilık bir suyun içerisine tuz attın ve karıştırın. Daha sonra bu karışımla gargara yaparsanız soğuk almış boğazınız rahatlar. Ayrıca tuzlu suyu yutmayınız. 

2- Her derde deva olan Zencefil

Soğuk algınlığı denildiğinde her ne kadar akla ilk olarak  ıhlamur ve adaçayı  gelse de zencefil çayının vücudu hızlı bir şekilde toplama ve soğuk algınlığını giderici özelliğini de göz önünde bulundurmak gerek. Zencefil çayı içerek soğuk algınlığınızı hafifletebilirsiniz.

3-Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsak oldukça etkili doğal bir antibiyotiktir. Bu yüzden soğuk algınlığına da çok iyi gelmektedir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, vücüdunuzdaki mikroplarla savaşarak soğuk algınlığınızın geçmesine yardımcı olur.

4- C Vitamini 

Soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler denildiği zaman akıla ilk olarak c vitamini içeren besinler gelir. Soğuk algınlığına yakalandığınızda bol bol C vitamini tüketmeye özen gösterin. C vitamini bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkıda bulunarak soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz. Portakal, mandalina, limon ve greyfurtun yanında biberlerde, brokolide, taze fasulyede, domateste ve karnabaharda da bol miktarda C vitamini bulunur.

5- Tavuk Suyu Çorbası

Tavuk suyu çorbasının soğuk algınlığına ve gribe iyi gelmediğini bilmeyen çok az insan vardır. Doğal antibiyotik işlevi gören tavuk suyu çorbası,  salgı üretiminin artmasına yardımcı olarak hapşırma ve aksırma ile mikropları vücudunuzdan atmanıza yardımcı oluyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2020, 02:12
YORUM EKLE