Sağlıklı Yaşam İçin! Uzmanlardan 15 Adım

Sağlıklı bir yaşamın anahtarı uzmanlara göre düzenli ve dengeli beslenmekten geçiyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri sık sık ve aralıklarla mideye baskı yapmadan 15 adımda analizi…

Sağlıklı Yaşam İçin! Uzmanlardan 15 Adım

Uzmanlara göre sağlıklı yaşamın dengeli beslenmeden geçtiğini bu anlamda insanların aşk, para ve sağlık ile ilgili beklentilerinde radikal kararlar alınmaması durumunda kötü alışkanlıkların devam etmesi halinde hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir.

ETLERİN YAĞSIZ OLANI TERCİH EDİLMELİ

Etleri yağsız tercih edilmeli aksi takdirde damarlara baskı yaparak böbrek, karaciğer, LDL kolesterolü, diyabet, hipertansiyon ve kalp için risk oluşturmaktadır.

ZEYTİNYAĞI KULLANILMALI
Zeytinyağı LDL kolesterolü düşürdüğü gibi kanda bulunan trigliserileri azaltır. Ayrıca tavada kızartıldığında dahi trans yağı içermediği uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

TAHILLI GIDALAR TÜKETİLMELİ

Tahıllı gıdalar bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasını ve zararlı bakterilerin yok edilmesinde son derece etkilidir. Tip 2 diyabet hastalıklarına yakalanma riskini miliminize etmektedir.

KAYNATILMIŞ YUMURTA TÜKETİLMELİ

Bilim adamları tarafından sağlıklı bir yaşam için sabah güne 1 tane kaynatılmış yumurta ile başlanmalıdır. Fazla tüketilmesi halinde kalbe baskı yaparak olumsuz etkilenmektedir. Kalp hastaları ise haftada 2 tane yumurta tüketmesi yeterli görülmektedir.

SAKATATLAR FAYDASINDAN ÇOK ZARARLI

İşkembe, paça ve bağırsakları korumaz aksine zararlı bakterilerin ölmesinin zor olduğundan dolayı karaciğer, böbrek, dalak ve hayvanın parazitlerini vücuda almanız kaçınılmazdır.

ILIK SU HAYAT VERİR

Klorsuz ılık su ile güne başlayın ve öğünlerden 1 saat önce ve yemeklerden 2 saat sonra tüketilmelidir. Ayrıca sindirim sistemi olması gerektiği gibi çalışmasını sağlamaya gaz basıncını azaltarak rahat bir uyku çekmenizde yardımcıdır.

AÇ KARNINA EGZERSİZ

Sabah uyanınca kahvaltı yapmadan yani karbonhidratlar vücuda alınmadan önce mutlaka aç karnına yürüyüşler yapın. Uzmanlar 6 ile 8 haftalık araştırmalarında şişmanların yürüyüşlerinde hızlı bir şekilde yağ yakıldığı görünmektedir.

GÜNLÜK PROPOLİS YENİLMELİ

Güçlü bir bağışıklık sisteminin yolu saf ve doğal propolisten geçektedir. Kanserden, kalbe, böbrek ve karaciğer rahatsızlanması ve güçlü korunması etkili olmaktadır.

TUZU AZALTIN KALBİNİZ ÇALIŞSIN

Yüksek sodyum alımında mide şişkinliği gibi nedenlere bağlı olarak hipertansiyona, kalp damar tıkanıklığına, obezite, osteoporoz ve birçok hastalığa neden olan bilinçsiz tuz tüketimi atom bombası etkisi yapmaktadır. Dünya sağlık örgütünün bir yetişkin için günlük tuz tüketimi 5 gram ve altı olması sağlıklı yaşama dair zorunludur.

GÜNLÜK KURUYEMİŞ TÜKETİMİ

Kalp hastalıkları riskini ve kalp hastalıklarına bağlı ölümleri %20 azaltmaktadır. Ayrıca şeker hastaları kontrol altında tutması için 12 ila 15 adet fındık, badem ve ceviz karışımı yenilmelidir.

NAR SUYU İÇİLMELİ

Nar suyu yeşil çaydan 3 kat daha fazla antioksidan içerdiğinden dolayı hücre yenilemesi ve bağışıklık sistemini son derece kuvvetlendirmektedir.

LİFLİ BESİNLER TÜKETİLMELİ

Lifli beslenilmesi durumunda obezite gibi hastalığına yakalanma riskini en aza indirmektedir. Ayrıca tam tahıllı yiyeceklerde lifli gıdalar bulunmakta ve buna ilaveten sebze ve meyve gibi yiyecekleri sofranızda günlük tüketmelisiniz.

KÜKÜRTLÜ SEBZELER

Dünya kanser araştırma vakfı çok az buharda pişirilmek üzere karnabahar, roka, turp, brokoli, kara lahana, şalgam gibi sülfür içeren bu sebzelerin kalp dostu olduğunu küçük kase de sofralarınızda bulundurulması yönünde tavsiyelerde bulunmuştur.

ALKOLÜ HAYATINIZDAN ÇIKARIN

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 16 Nisan 2020, 13:29
YORUM EKLE