Sağlık Bakanlığı Maske Takın! Tartışması Dinmiyor

Corona virüs sürecinde Sağlık Bakanlığı vatandaşa maske takın tartışması sürüyor. Hükümet ve muhalefet partilerinin en çok karşı karşıya geldiklerin konuların başında vatandaşlara maske dağıtımı konusu geliyor...

Sağlık Bakanlığı Maske Takın! Tartışması Dinmiyor

Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere Ak Parti hükümeti corona virüsü ile mücadelenin sağlık kısmında oldukça başarılı olsa da hükümetin en çok eleştiri aldığı nokta maske dağıtımında yaşandı. Salgının ilk zamanlarında Cumhurbaşkanı Erdoğan maskelerin ücretli olarak dağıtımını yasaklamıştı.

Bu süreçte ilk önce PTT ile dağıtımına karar verildi. Daha sonra ise başvurular E-Devlet üzerinden alındı.  En son 20 yaş altı ve 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı olan vatandaşlarımızın dışında kalan vatandaşlarımızın cep telefonlarına gelen kod ile eczanelerden maskelerini almaları kararlaştırıldı. Fakat bu süreçte maske alamayan, cep telefonunu mesaj gelmeyen milyonlarca vatandaş oldu. Bu süreç giderek kaosa dönüştü. Bunun sonucu olarak hükümet tekrara para ile maske satışına tavan fiyat kaydı ile izin verdi.

1 TL Fiyat Tepki Çekti

Hükümet maskelerin 1 TL tavan fiyat ile satılması kararını aldı. Bu fiyat ise muhalefet cephesinden büyük tepki çekti. Maliyeti 20 kuruş olan bir maskenin vatandaşlara 1 TL’den satılmasının büyük haksızlık olduğu yorumları yapıldı. 4 kişilik bir ailenin aylık maske maliyetinin 350 TL olması vatandaşı da isyan ettirdi. Pandemi öncesinde 50’lik kutusu 10 TL’ye satılan cerrahi maskeler bu süreçte 50 TL’ye satı laçka olması siyasilerin yoğun itirazlarına neden oldu. Hükümetin önümüzde ki günlerde nu konuda bir düzenlemeye gidebileceği konuşuluyor.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2020, 04:57
YORUM EKLE