Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Aşısı İçin Nisan Ayını İşaret Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli koronavirüs aşımızın devreye girmesinin Nisan ayından önce olmayacağını belirtti...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Aşısı İçin Nisan Ayını İşaret Etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yerli koronavirüs aşımızın devreye girmesinin Nisan ayından önce olmayacağını belirtti.

Prof. Dr. Uğur Şahin ile Dr. Özlem Türeci’nin başında  BioNTech ile Amerikan Pfizer şirketinin ortak geliştirdiği aşının Aralık ayında ruhsat alma ihtimalinin düşük olduğunu belirten Bakan Koca, aşının uygulanmaya başlaması halinde Türkiye'ye verilebilecek ilk partinin 1 milyon doz, önümüizdek yıl içerisinde de 25 milyon doz olabileceğini açıkladı. “Çin aşısı için de Aralık ayında 10 milyon aşı alabileceğiz. Ocak ayında da böyle olacak bu sayı 2 katına çıkabilir, bir iki gün içinde sözleşmeler imzalanacak'' dedi.

Bakan Koca Grip aşısı için de açıklama yaptı ve  "Türkiye'nin geçen yıl yaptığı grip aşısı tedariği bir milyon 300 bin ama yapılan bir milyon 100 bin aşı. Grip aşısında arttırabileceğimiz rakam sınırlı. Bu süreçte 2.3 milyona çıkardık. Şu ana kadar 600 bin kişiye grip aşısı yaptık" ifadelerini kullandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs verilerinin tam olarak açıklanmaması konusunda gelen eleştirilere "9 Temmuz'dan bu yana ağır hasta sayımız 8 kat arttı, vefat eden sayısı 8 kart arttı. Evde semptomu olmayanın sayısı mı sizin için önemli." diyerek tepki gösterdi.

Sağlık bütçesinin görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını cevaplayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık personeli atamalarıyla  ilgili müjde verdi ve  "Önümüzdeki günlerde, KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2020, 21:58
YORUM EKLE