Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Korona Virüsde Farklı Bir Riski Uyarısı

Çocuklarda çoğunlukla ağır seyretmeyen Covid-19, hastalığa yakalanan çocuklar için başka büyük bir risk taşıyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Korona Virüsde Farklı Bir Riski Uyarısı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “Çocuklarda direkt corona ölümleri az, belki hafif ve belki de belirtisiz geçiriyor ancak onlar hem virüsü yetişkin aile bireylerine taşımak hem de MIS-C hastalığı gibi riskler taşıyorlar. Deride soyulma, gözde kızarıklık, parmaklarda şişme gibi belirtiler tehlike işaretleridir. Belirtileri Kawasaki hastalığı ile benzer ancak daha ağır bir tabloya neden olan Çocuklarda Multisistem İnflamatuar Sendromu (MIS-C) ile ilgili bu üç belirtiyi görürseniz vakit kaybetmeden doktora başvurun. Aileler bubelirtiler konusunda çok dikkatli olmalılar " diyerek MIS-C hakkında aileleri uyardı.

Ceyhan "İlk başta, korona virüsü tanısı alan 0-19 yaş arasındaki çocuklarda deride soyulma, parmakta şişme, gözde kızarıklık gibi belirtiler ortaya çıktı. ABD'de, İtalya'da ve İngiltere'de geçtiğimiz Mayıs ayında bununla ilgili makaleler yayımlandı. Bunu ilk olarak Kawasaki hastalığına bağladılar ancak o aslında MIS-C. Çünkü bu çocuklar günler içinde hayatını kaybediyordu” diyerek  Kawasaki’nin bu kadar ağır tablolara neden olan bir hastalık olmadığını belirtti. MIS-C bütün çocuklarda görülebileceğini, herhangi bir risk grubu olmadığını ve kimde gelişip gelişmeyeceğinin bellirsiz olduğunu ilave etti. 

Korona virüsü salgınının ilk aylarında Türkiye’de MIS-C'in görülmediğini ancak tekrar vaka artışının yaşandığı Temmuz ayından itibaren sıklaşmaya başladığını belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Sadece Hacettepe'de 27 çocukta görüldü. Diğer uzman arkadaşlarımdan aldığım bilgiye göre onlar da bu vakalara rastlıyorlar. Sadece Hacettepe'de 27 vaka varsa Türkiye'de yüzlerce hasta var demektir. Şu an toplam sayıyı bilmiyoruz ama bununla ilgili bir yayın hazırlamış bulunuyoruz. Dediğim gibi ne yazık ki bu Kawasaki'den çok daha ağır bir hastalık; bizdeki bu çocukların hepsi yoğun bakımda” şeklinde konuştu.

MIS-C’in romatizmal hastalıklar grubunda yer alan bir sendrom ve hastalık sitokin fırtınasında olduğu gibi bağışıklık sisteminin virüse cevap verirken kendi hücrelerine zarar vermesi ile ortaya çıkıyor. Kawasaki’den farklı olarak, kalp damarlarında şişme gibi etkenler tabloyu ağırlaştırıyor. 

ABD'de yapılan araştırmalara göre, MIS-C’in toplumda görülme sıklığına bakarak, corona virüsünün yaygınlığı konusunda bilgi sahibi olmak mümkün. Konu ile ilgili  Prof. Dr. Ceyhan da  önlem alınması gerektiği hususunda uyararak “MIS-C normalde çok nadir görüldüğü için eğer bu vakalar çoksa bilin ki korona virüsü de orada yaygındır” dedi.
Son dönemdeki vaka artışının en önemli sebeplerinden birinin okulların açılması olduğunu belirten Prof. Dr. Ceyhan, “Bir insan grubunu haftada 1-2 gün bile olsa bir yerde bulundurursanız risk artacaktır zaten” ifadesini kullandı ve yoğun tartışmalara yol açan yüz yüze eğitimin uygulanışı ile ilgili şunları söyledi:  “Öncelikle biz okulların açılmasının bir risk olduğunu kabul etmiyoruz ve dolayısıyla buna uygun tedbirler de almıyoruz. Madem okullar açıldı buna uygun kriterler ve tedbirler geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü parktaki temasla okuldaki teması bir tutamazsınız. Halka tam veriler açıklanmıyor ama vaka sayılarının artışına-azalışına göre yüz yüze eğitimle ilgili kararlar alınması şart. Bu şekilde bir işleyiş çok daha güvenli olacaktır.” Açıklamasında bulundu.
Prof. Dr. Ceyhan yüz yüze eğitimin dünyada uygulanışı ile ilgili de şu açıklamayı yaptı.
“Almanya Başbakanı Merkel, çocukların eğitimini önemsediğini ve gerekirse her yeri kapatıp çocukların risksiz bir şekilde okula gitmelerini sağlayabileceklerini söyledi. Fransa da tekrar bir karantina ortamına hazırlanırken, okulları kapatmıyor. Türkiye'yi düşündüğümüzde sosyal hayatı ve çalışma hayatını düzenlemeyip, kısıtlamalara gidilmeden okulları açmak doğru bir karar değildi.” 

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün 1 Eylül’de yayımladığı COVID-19 (SARS-CoV-2 Enfeksiyonu) Çocuk Hasta Yönetimi ve Tedavi Rehberi’nde MIS-C vaka tanımı şu şekilde yapılıyor:
1. 0- 21 yaş arası
2. 24 saatten uzun süren , >38.0°C ölçülmüş veya ailenin ateş varlığını bildirimi
3. Laboratuar tetkiklerinde inflamasyon kanıtı (En az 2 veya daha fazla kanıt varlığı), Yüksek CRP, Yüksek sedim, Yüksek fibrinojen, Yüksek prokalsitonin, Yüksek D-dimer, Yüksek ferritin, Yüksek LDH, Yüksek IL-6 seviyesi, Artmış nötrofil sayısı, Lenfositopeni, Hipoalbüminemi
4. Hastaneye yatış gerektirecek ağır hastalık tablosu
5. Çoklu organ sistem tutulumu (En az 2 veya daha fazlasının varlığı), Kardiyovasküler (Şok, yüksek troponin, yüksek BNP, anormal eko bulguları, aritmi), Solunum (Pnömoni, ARDS, pulmoner emboli), Böbrek (Böbrek yetmezliği), Nörolojik (Konvülsiyon, inme, aseptik menenjit), Hematolojik (Koagülopati, yüksek D-dimer düzeyi), Gastrointestinal (Yüksek karaciğer enzimleri, diyare, ileus), Dermatolojik (Eritrodermi, mukozit, diğer döküntü)
6. Alternatif başka tanı olmaması (bakteriyel sepsis, enterovirüs enfeksiyonu gibi miyokardit ile ilişkili enfeksiyonlar, stafilokoksik veya streptokoksik toksik şok sendromları gibi)
7. Geçirilmiş veya yeni geçirilmekte olan SARS-CoV-2 enfeksiyon kanıtı
(Aşağıdakilerden en az birisinin varlığı)
SARS-CoV-2 RT-PCR pozitifliği
SARS-CoV-2 seroloji pozitifliği
SARS-CoV-2 antijen pozitifliği
Semptomların başlamasından önceki 4 hafta içerisinde SARS-CoV-2 pozitif olgu teması
Kaynak:Sözcü

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:35
YORUM EKLE