Postür Bozukluğu Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olur?

Profesör Doktor Turan Uslu, kötü postürün neden olabileceği farklı sağlık sorunlarından bahsetti. Detaylarıyla haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz...

Postür Bozukluğu Hangi Sağlık Sorunlarına Neden Olur?

Peki, postür bozukluğu hangi sağlık sorunlarına neden olur?

Postür Nedir?

Öncelikle postür nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Oturma, yatma, ayakta durma statik postür olarak ifade ediliyor. Hareket halinde olanlar için ise dinamik postür deniyor. Postür eğitimii çocukluktan başlaması gereken bir eğitim. Kötü postür ise hareket sistemine, kas ve sinir sistemine zarar verecek bir durum olarak açıklanabilir.

Başın Öne Doğru Eğik Olması

Profesör doktor Turan Uslu tarafından postürün neden olduğu hastalıklar kapsamında ilk belirtilen başın öne doğru eğik olmasıdır. Bakıldığında en yaygın postür sorunları arasında. Uzun süre masa başında olanlar için ortaya çıkabilecek bu sorun, boyna binen yükün iki kat artması demektir.

Kronik Ağrılar

En uzun süren problemler ise kronik ağrılar olmasıdır. Bakıldığında yanlış pozisyonlar, kişinin olması gerekenden yüksek yastık kullanması, dirseklerine çok fazla yüklenmesi gibi durumlar ne yazık ki kronik ağrılara neden olur. Kişinin dirsek bölgesinde, kişinin bel ve boyun bölgesinde ağrıların olmasına neden olur. Bu durumun önüne geçmek açısından ise küçük yaştan itibaren alışkanlık haline getirilecek olan postürün en iyi şekilde oluşturulması gerekir. Postür bozukluğu ortaya çıkabilecek pek çok sorununda kronik ağrılar olmaktadır. İyileşme süreci ise fizik tedavi yöntemleri ile sağlanır.

Sağlık News

YORUM EKLE