Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Yaşlısından gencine neredeyse her yaş grubunda meydana gelen mide yanması, toplumumuzda çok sık görülmektedir. Peki, mide yanması neden olur? mide yanması nasıl tedavi edilir?

Mide Yanması Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanması, tüketilmiş olan yemeklerin sindirilmekte zorlanması ile yemek borusundan tekrar dönmesi sonucunda meydana gelen bir sorundur. Midedeki besinlerin sindirimi için salgılanan asitin fazlalığı nedeniyle yemek borusundan geri döndüğü zaman yanma ve ekşime gibi durumlar oluşturur. Mide yanması gencinden yaşlısına her yaş grubundaki insanda görülen ve toplumun %40'ında meydana gelen bir sorundur. Reflünün şikayetleri arasında yer alan mide yanması, yanma ve ekşime durumu midede değil genize doğru oluşmaktadır. Sindirimi zor besinleri sürekli bir şekilde tüketmek mide yanmasına yol açmaktadır. 

Mide Yanması Nasıl Tedavi Edilir?

Mide yanması tedavisinde ilaçlar haricinde  pastiller  tercih edilmektedir. Mide yanması sorunu reflü gibi ciddi problemler oluşturmadığı takdirde herhangi bir cerrahi tedavi uygulanmamaktadır. Uzun zaman ilaç kullanmamak için cerrahi yöntem genelde gençler tarafından rağbet görülmektedir. İlaç tedavisi ile mide asiti belirli seviyede tutularak yanma hissi sorunu çözülür. Fakat ilaç kullanımı kesinlikle kafaya göre yapılmamalıdır. Bir uzman doktora başvurulmalıdır.

Mide yanmasında hızlı tedavi yöntemi olarak su ve yağsız süt gibi içerisinde asit  yer almayan içecekler kullanılmaktadır. Mide yanması ve reflü gibi şikayetler  başka hastılıkların habercisi olabilir. Peki, mide yanması hangi hastalıkların belirtisi olabilir;

  • Erozif gastrit (mide yüzeyinin aşınması)
  • Ülser
  • Mide kanseri
  • Bağırsak duvarının kesecik şeklinde dışarı çıkması
  • Mide-bağırsak tembelliği

Mide Yanmasına Neden Olan Besinler

Mide yanmasına neden olan sebeplerden ilki aşırı yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmektir. Gazlı ve kafein tarzı içeceklerde mide yanmasına yol açan besinlerdir. Mide yanmasına neden olan gıdalar kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir. Mide yanmasına ndden olan başlıca yiyecekler;

  • Domates
  • Soğan ve sarımsak
  • Baharatlar
  • Bol yağlı yemekler ve kızartmalar
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:17
YORUM EKLE