Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılır Hangi Yiyecekler Yenir

En çok merak edilen konulardan biri metabolizmayı hızlandırmanın doğal yollarının neler olduğudur. Peki nedir bu metabolizma hızlandıran şeyler? İşte tüm detaylar haberimizde

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılır Hangi Yiyecekler Yenir

En çok merak edilen konulardan biri metabolizmayı hızlandırmanın doğal yollarının neler olduğudur. Peki nedir bu metabolizma hızlandıran şeyler? İşte tüm detaylar haberimizde 
Kilo vermede en önemli faktörlerden biri metabolizma hızını arttırmak için çeşitli yollar deneniyor. Metabolizma arttıracak çeşitli yiyecekler mevcuttur. Metabolizma hızı fazla olan az olanae daha çabuk ve kolay kilo verir.  Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler tüketilerek kilo verme hızlandırılabilir
Aldığımız besinlerin   enerjiye dönüştüğü süreç  olan metabolizma vücudun ana işlevlerini sürdürebilmesi için bir günde gereksinim duyduğu minimum enerji miktarıdır. Metabolizma hızı kişinin günlük yaktığı enerjiyi belirler Cinsiyet,  kilo, boy, yaş gibi, hastalıklar gibi etmenler de metabolizma hızını etkilemektedir. 
Beslenme düzenine göre metabolizma hızını artıp azalabilir. Uzun süreli açlık metabolizma hızını olumsuz etkiliyor. Uzun süreli açlığın ardından tüketilen ilk öğün yağ olarak depolanıyor. Ayrıca uzun süreli açlık karın yağlanmasına da neden oluyor. Metabolizmanın hızlanması için dengeli beslenmek olmazsa olmazlardan.

Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Hangileri?

*Limon 
Limonda bulunan C vitamini ve  enzimler toksinlerin vücuttan atılmasına, karaciğer ve sindirim sistemini temizlenmesine yardımcı olur
*Nar   
Kandaki  şeker seviyesinin düzenlenmesine ve  kilo vermeye yardımcıdır.
*Yeşil Çay 
Yağ yakıcı özelliğe sahip olan yeşil çay içeriğindeki antioksidanlarla enerjinizi yükselterek metabolik hızın düşmesini engeller.
*Acı Biber 
Yağ yakıcı özelliğe sahip olan kapsaisin adlı maddeyi içeren biber metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. (2.56 mg  kapsaisinin vücutta  yağ yakımını teşvik etmeye yardımcıdır.). Acı biber tüketiminin metabolizmayı yüzde 25 oranında artırdığını gösteren araştırmalar mevcuttur.
*Greyfur
Kandaki yüksek şeker seviyesinin düşürmesinde etkili naringenin içeren greyfurt ,metabolizmayı hızlandırmaya ve yağ yakmaya yardımcı olan C vitamini açısından zengindir.
*Kahve
Antioksidan özelliğe sahip olmakla birlikte kan şekerini düşürür, yağ yakar
*Brokoli
K,A, ve C vitaminleri, folik asit ve kalsiyum ve antioksidan açısından  çok zengin,  metabolizmayı hızlandıran mükemmel de bir detoks yiyeceğidir.
*Elma ve Armut 
Kalorileri düşüktür ve metabolizma hızını arttırırlar. Yapılan bir araştırmalarda, gün içinde üç tane küçük elma veya armut yiyen kadınların yemeyenlere göre daha çok kilo verdikleri görülmüştür.
*Baharatlar
Hardal tohumu, zencefil, karabiber, sarımsak tozu metabolizmayı hızlandırmaktadır.  
*Yoğurt
İçeriğinde konjuge linoetik asit bulunan yoğurt karın yağlarının erimesine yardımcı oluyor. Diyetine her gün yoğurt ekleyenler daha hızlı kilo verebiliyor.
* Keten Tohumu
Omega-3 kaynağı olan keten tohumu bağırsak hareketlerini düzenleyerek metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.
*Tarçın
Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan tarçın, sindirim esnasında vücut ısısını yükselterek termik etki sağlayarak  metabolizmayı hızlandırmada yardımcı olur.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir?

Sabah aç karnına dörtte bir limonun suyunu ile birlikte 1 bardak soğuk su içilebilir
*Mutlaka kahvaltı yapılmalı. Kahvaltınızda tam tahıllı ekmek ve yumurta bulundurabilirsiniz. 
*Günlük beslenmenize öğün ilave edebilirsiniz.
*Protein bakımından zengin besinlerin tüketebilirsiniz. 
*Bol su içibilirsiniz
*Fiziksel aktivitenizi arttırabilirsiniz. Fiziksel aktivite metabolizmayı hızlandıran en önemli faktörlerdendir
*Uyku düzeni önemlidir. Erken yatmak ve erken kalkmak etkili.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2020, 05:21
YORUM EKLE