Koronavirüsün Ciltteki Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı

Koronavirüs bilinmeyen yan etkileri de gün geçtikçe ortaya çıkmaya devam ediyor. Ciltte döküntü yapan virüsün yeni bir etkisi daha tespit edildi...

Koronavirüsün Ciltteki Yeni Belirtisi Ortaya Çıktı

Koronavirüsün Ciltteki Etkileri

Koronavirüs temel olarak solunum yolunu olumsuz etkileyen bir hastalık olarak kayıtlara geçti. Ancak her geçen gün farklı etkilerinin olduğu da belirleniyor. Öyle ki Avrupa ve Amerika’daki hastalarda tespit edildiği üzere kurdeşene benzer döküntüler yan etkiler arasında kabul ediliyor. Yeni tespit edilen belirtilerden birisi de ayakta saptandı. Amerika’da tespit edilen bulgulara göre ayak parmak uçlarında ağrılı, kaşıntılı ve morumsu bir döküntü gerçekleşmektedir. Soğuk ısırmasına benzeyen bu döküntünün sağlık çalışanlarında ve çocuklarda görüldüğü aktarıldı.

Ülkemizde ise daha çok kızarık döküntüler yaşandığını aktarmak yanlış olmayacaktır. Ancak sedef ve egzama gibi deri hastalığı olanların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Deri rahatsızlıklarında artış olan kimseler derhal hastaneye başvurmalıdır. Göz ardı edilen rahatsızlıklar ciddi sorunlara neden olabilir.

Deri döküntüsü ile birlikte diğer semptomların da birleşmesi durumunda muhakkak hekim kontrolü yapılmalıdır. Hekim lüzum görmesi durumunda test yapılmasına da karar verebilir. Bu sayede hastalığın var olup olmadığı saptanacaktır. Bu riskleri barındıran vatandaşlarımızın kendilerini çevrelerinden soyutlayarak izole etmelerinde fayda vardır. Aksi takdirde hastalığın çok daha fazla kişiye bulaşması söz konusu olabilir. Yeni belirtiler ortaya çıktıkça sağlık çaışanları tarafından kamuoyuyla paylaşılacaktır.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2020, 02:26
YORUM EKLE