Koronavirüs Kışı Zor Geçirtecek Rahatlama Mart'ta

Koronavirüs aşısını bulan Türk profesör Uğur Şahin, kışın zor geçeceği, rahatlamanın Mart ayında olacağı konusunda uyarıda bulundu. Aşının en erken Aralık ortassında dağıtımına başlanabiileceğini söyledi.

Koronavirüs Kışı Zor Geçirtecek Rahatlama Mart'ta

Biontech firmasının CEO'su Koronavirüs aşısını bulan Türk profesör Uğur Şahin, insanlığın normal hayata aşı çalışmaları sayesinde gelecek yıl ortalarında dönebileceğini söyleyerek bu kışın zor olacağını ve rahatlamanın Mart ayında olacağını ekledi.

Prof. Dr. Uğur Şahin,Koronavirüse karşı yüzde 90 oranında etkili aşıyı geliştiren ve bağışıklık kazandıracak aşının ilk test iznini alan Türk bilim insanıdır.Aşı çalışmaları ile ilgili yaptığı açıklamada dünya çapında gerekli izinleri veren kurumlarla iletişim içinde olduklarını, Avrupa İlaç Kurumu'yla ABD İlaç ve Gıda Dairesi'nin yanı sıra Kanadalı, İngiliz, Çinli ve Japon yetkililerle görüşmeler yürütüldüğünü belirtti. Ön yada koşullu onayın ABD veya Avrupa'dan gelebileceğini söyledi. Aşı dağıtımının en erken Aralık ortasından başlayabileceğini fakat bunun Aralık ayında işlerin hızlı bir şekilde değişeceği anlamına gelmediğini belirtti.

Normal Yaşama dönüş 2021 Yılının Ortalarında
Aşı çalışmaları sayesinde normal yaşama 2021 yılında dönülebileceğini söyleyen Şahin, "Zor bir kış olacak. Salgın iyiye gitmeden önce kötüye gidecek. Mart-Nisan aylarında rahatlamaya başlayabiliriz. Gelecek yılın ortalarında tüm aşıların kullanılmasıyla belki normal yaşamımıza dönebiliriz ama o tarihe karar sabırlı ve disiplinli olmaya ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.
Maske konusuna da değinen Prof. Dr. Uğur Şahin, ilk başta Avrupa ülkelerinin farklı farklı önlemler aldığını, kimin doğru politika uyguladığının belli olmadığını, şimdi ise herkesin nasıl mücadele etmesi gerektiğini bildiğini anlattı. ''En önemlisi maske. Evden çıktığınızda maske takarsanız ve başkaları da maske takarsa risk azalır. Dolayısıyla herkes sorumlu davranmalı. Bu işte sadece hükümetlerin sorumluluğu yok. Önümüzdeki aylar hala zor geçecek."  diyerek maske uyarısında bulundu.
Bütün dünyada kendinden söz ettiren Prof. Dr. Uğur Şahin, kanser alanında da başarılı çalışmalar yapmış olup,  kanserli hücreyle sağlıklı hücreyi birbirinden ayırıp, kanserli hücreyi yok eden bir aşı geliştirmiştir.

Sağlık News

YORUM EKLE