Korona Virüsün Neden Erkekleri Etkilediği Ortaya Çıktı

Tüm dünya ve ülkemizde devam eden kovid 19 salgınında erkeklerin bağışıklığının düşük olması ve hormon farklılıkları erkekleri kovid 19’a yatkın hale getirmektedir...

Korona Virüsün Neden Erkekleri Etkilediği Ortaya Çıktı

Hormon Farklılıkları

İlk olarak Çin’de ortaya çıkan ve önce Avrupa’ya sonra ülkemize gelen salgınla mücadele halen devam ediyor. Dünya genelinde virüs vaka ve ölüm sayılarında erkekler kadınlardan çok daha fazladır. Ülkemizde de erkek vaka sayısı kadın vaka sayısının iki katına kadardır. Erkek hastaların ölüm oranında da benzer bir tablo yaşanmaktadır.

La Trobe Üniversitesi genetik profesörü Jenny Graves erkeklerin virüse yatkınlığı sebeplerini açıkladı. Erkek ve kadınlardaki cinsiyet farklılığı aynı zamanda kromozom farklılığı anlamına geliyor. Farklı olan genler virüse yatkınlığı da etkiliyor. Erkeklik hormonu olan testesteron kalp hastalıkları ile yakından ilgilidir.

Kadınlık hormonu olan östrojen erkeklerde daha düşüktür ve bu dezavantajlı bir durumdur. Çünkü östrojen pek çok hastalıktan korumaktadır. Ayrıca kadınlardaki X geni mutasyona uğrayarak hastalıklara karşı bir tampon bölge oluşturmaktadır. Erkekler hem östrojenden hem de X geninden mahrumlar.

Güçlü Bağışıklık

Diğer bir sebep ise kadınların bağışıklık sisteminin erkeklere göre daha güçlü olmasıdır. Anneliğe yatkın olan kadınlar pek çok hastalık ve zor koşula karşı daha dirençliler. İşte bu durum korona virüse karşı daha güçlü bağışıklık sağlıyor. Erkeklerin korona virüse yakalanma ihtimali de hayatını kaybetme ihtimali de daha yüksektir.

Sağlık News

YORUM EKLE