Korona Virüs Aşısı olmak isteyenler için Randevu Nasıl Alınır?

Korona Virüs aşısı olmak isteyen kişiler için randevu nasıl alınır. İşte haberimizde…

Korona Virüs Aşısı olmak isteyenler için Randevu Nasıl Alınır?

Randevu Nasıl Alınır:

Aşı randevusu alma işlemi birkaç aşamada kolayca tamamlanabiliyor. Aşı randevusu MHRS sistemi üzerinden alınırken aşılama için öncelik Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kişilere verilecek. Aşı sırası gelen kişiler bu ekran üzerinden detayları görüntüleyebilecek. İşte, Covid-19 aşı randevu ekran,

Kimler alabilir:

SAĞLIKÇILAR: Belirlenen takvime göre koronavirüs aşıları öncelikle sağlık personeline yapılacak. Türkiye'de kamuda, üniversitede ve özel hastanelerde toplam 1 milyon 119 bin 886 sağlık personeli bulunuyor. İlk etapta 3 milyon doz aşının yarısı, 28 gün sonra da diğer yarısı sağlık personeline uygulanacak. Bu da 2 milyon 239 bin 772 doz aşı demek.

65 Yaş üstü Ve Kronik Hastalar: Geriye kalan 760 bin 228 doz aşının ise toplam 380 bin 114 kronik rahatsızlığı bulunan 65 yaş üstü vatandaşa uygulanması planlanıyor. Ancak ilk dozlar yapıldıktan sonra Çin'den sipariş edilen diğer 47 milyon doz aşının ülkeye peyderpey ulaşması durumunda, sağlık personeli ikinci dozu almadan, geriye kalan 65 yaş üstü ve riskli gruplar aşılanmaya başlayacak.
Riskli Ortamlarda Çalışanlar: Daha sonra toplumda yüksek riskli ortamlarda, kritik işlerde çalışanların aşılanması düşünülüyor. Bunlar arasında askerler, polisler, adliye ve yargı hizmetlerinde çalışanlar, öğretmenler, akademik personel, gıda sektöründe çalışanlar, toplum için lojistik öneme sahip yerlerde çalışanlar (belediye hizmetleri, elektrik, su, çöp toplama, itfaiye, kargo görevlileri) bulunuyor.
Vatandaşlar: Daha sonraki planlamada 50 ile 64 yaş arası kronik hastalığı olanlar ve 50-64 yaş arası diğer kişiler bulunacak ve giderek 50 yaş altı kronik hastalığı olanlar, 18-49 yaş arası genç yetişkinler aşılanacak. Topluma aşı uygulaması ağırlıklı olarak aile sağlığı merkezlerinde yapılacak.

Randevu Ekranı.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2021, 00:40
YORUM EKLE