Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tüm dünya mutfağında yer bulmaya başlayan kefir nedir, faydaları nelerdir? tüm merak edilenler bu yazımızda...

Kefir Nedir, Faydaları Nelerdir?

Tüm dünya mutfağında yer bulmaya başlayan kefir, Türk mutfağının geleneksel ürünleri arasında yer alır. Genelde ülkemizde yoğurt ile karıştırılmaktadır. Lakin yoğurda göre daha fazla faydaları vardır. Marketlerde kefiri çok kolay bir şekide bulabilirsiniz. Peki, kefirin nedir, kefirin faydaları nelerdir? 

KEFİR NEDİR?

Kefir  ayrana oldukça benzeyen fermente edilmiş bir kültür ürünüdür. Kefir içerisinde ekmek gibi bir maya içermektedir. Ayrıca kefir içerisinde yoğurtta olduğu gibi süt proteinleri ve faydalı bakterileri içerir. Özellikle sindirim sistemi hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücudun hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur. Antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar gibi etkilere sahiptir. Kalp, yüksek tansiyon, diyabet, obezite, gut, alerjik astım ve kanser gibi bir çou hastalığa iyi gelmektedir. 

KEFİRİN FAYDALARI NELERDİR?

Kemikleri Güçlendirir: Kefir içerisinde yüksek miktarda kalsiyum barındırır. Kemik gelişimi ve sağlığına yardımcı olur. Kemik hücrelerinde bulunan kalsiyum emilimini  arttırmaya yardımcı olduğu için özellikle yaşlılarda meydana gelen kemik erimesi sorununa çok iyi gelir. 

Kanserden Korur: Bazı araştırmalara göre kefirin kanser hücresinin büyümesinin önüne geçebileceğini göstermektedir. Ayrıca farklı bir araştırma da kefir ekstresinin meme kanseri hücrelerinin azalmasında büyük bir rol oynadığı görülmüştür.

Sindirimi ve IBS İle Mücadeleye Yardımcı Olur: Sindirim sistemimizde 2 bakteri çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan ilki yararlı olanlar ikincisi ise zararlı olanlar. Dengeyi korumak için bu bakteriler oldukça önem arz etmektedir. Kefir içerisinde bulundurduğu probiyotikler sayesinde bağırsak florasının yenilenmesine  ve bağırsaktaki faydalı bakterilerin artmasınaa yardımcı olur. Kefirin diğer faydaları;

  • Sindirim sistemini düzenler.
  • Damar sertliğini ve kas kasılmalarını önler.
  • Mikrobik enfeksiyonlara karşı  direnci arttırmaya yardımcı olur,
  • Kronik yorgunluğa iyi gelir,
  • Diş çürüklerini önler,
  • Gastrit tedavisinde kullanılır.
  • Regl döneminde oluşan mide kramplarına iyi gelir.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2019, 05:09
YORUM EKLE