Japonya Korona Ölüm Rekorunu Kırdı

Japonya’da korona ölüm rekorunu kırdı. Vaka sayıları ve hastane doluluk oranları gibi faktörlerin de OHAL'in sona erip ermemesinde belirleyici rol oynaması bekleniyor…

Japonya Korona Ölüm Rekorunu Kırdı


Japonya’da korona ölüm rekorunu kırdı. Vaka sayıları ve hastane doluluk oranları gibi faktörlerin de OHAL'in sona erip ermemesinde belirleyici rol oynaması bekleniyor.

Öte yandan, OHAL'in sona ereceği gün olan 7 Şubat yaklaşırken, kararın süresinin uzatılıp uzatılmayacağı merak konusu oldu. Japon basınının hükümet kaynaklarına dayandırdığı haberlere göre, Tokyo başta olmak üzere günlük vaka sayılarında kayda değer düşüş yaşanmaması halinde OHAL uzatma seçeneğinin gündeme gelebileceği belirtildi.

7 Ocak'ta kamuoyuna duyurulan kararın ardından salgında kademeli olarak gerileme gözlense de vaka sayılarındaki düşüşün yeterli olmadığını belirten uzmanlar, genel hasta sayısı içinde yaşlıların oranının artmasından endişe duyduklarını ifade etti.
Ülke genelindeki günlük vaka sayılarında, 11 eyalette uygulanan OHAL kararına rağmen düşüş eğilimi gözlenmedi. Son 24 saatte 4 bin 128 yeni vaka tespit edilen ülkede toplam vaka sayısı da 381 bin 137 oldu. Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Suga, Biden'ın başkanlık koltuğunu resmi olarak devralmasından önce yaptıkları ilk görüşmeye göre daha verimli tartışmalar yapabildiklerini söyledi.
 

YORUM EKLE