Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu kadınlarda ve erkeklerde oldukça sık görülen bir hastalıktır. Peki, huzursuz bacak sendromu nedir, nedenleri nelerdir, huzursuz bacak sendromu belirtileri nelerdir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu, kadınlarda ve erkeklerde oldukça sık rastlanılan sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalık genel olarak hastalar tarafından tarif edilememektedir. Genel olarak  ayak ve bacak bölgesinde,  kollarda kaşıntı, ürperme, ağrı, yanma ve karıncanma gibi semptomlarla kendini gösteren bir hastalıktır. Huzursuz bacak sendromu, kaslarda meydana gelen kramplar ve uyuşma ile karıştırılabiliyor. 

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz bacak sendromu, günümüzde çok fazla görülen bir sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalık ile karşı karşıya kalan bireylerde genellikle dinlenme zamanında bacaklarda, ayaklarda ve bazen de kol bölgesinde rahatsızlık hissi oluşmaya başlar. Hastalık herhangi bir yaşta gerçekleşebilir. Yaş ilerledikçe hastalığın vermiş olduğu belirtilerde de artış gerçekleşir.

Birey hareketsiz kaldığı zamanlarda hastalığın görüldüğü yerlerde bacaklarda, ayaklarda ve bazen de kol bölgesinde rahatsızlık hissi artış meydana gelir. Özellikle uyumadan önceki saatlerde kendini iyice göstermeye başlayan bu hastalık, bireyin yaşamına olumsuz yönde etki etmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu belirtileri genelde şu şeklldedir;

  • Bacaklarda ve ayaklarda bir huzursuzluk,
  • Gece saatlerinde fazla derecede ağrı ve rahatsızlık hissi,
  • Bacaklarda istemsiz seğirmeler

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromu, çoğu zaman nedeni belli olmayan sebeplerden dolayı meydana gelir. Fakat bazı durumlarda ise hastada bulunan etkenler neden olur. Bunlar şu şekildedir;

  • Dopamin dengesinde dengesizlik,
  • Aşırı alkol tüketimi,
  • Demir eksikliği,
  • Nöropati
  • Genetik yatkınlık
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:20
YORUM EKLE