HIMMS’20 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı

11-13 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşien HIMMS 20 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı'nın açılışına Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca video konferans yöntemiyle katıldı.

HIMMS’20 Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı

Bakan Koca, yaptığı konuşma sırasında,  insanlığın kendini güçlü hissettiği bir dönemde tüm insanlığı tehdit eden yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ortaya çıktığını belirti. Tüm dünya olarak, bilgi birikimimizle, eriştiğimiz teknoloji imkanlarıyla bu basit varlığa karşı topyekun bir savaş verdiğimizi, küreselleşen dünyadaki hareketliliğin engellenemeyişinin belki de en büyük dezavantajımız olduğunu, en büyük avantajımızın ise eriştiğimiz tıbbi teknoloji ile bilişim ve iletişim altyapısı olduğunu açıkladı. Riskli vakaların izlenmesinin bilişim sistemlerinin desteğiyle sağlandığına işaret etti.
Bakan Fahrettin Koca, yaptığı konuşmada  kongrenin ana temasının hastane bilgi yöntemleri olsa da pandeminin aslında birinci basamak sağlık hizmetleri ile hastane sağlık hizmetlerinin entegre olmasının sağlık hizmet sunumunda ne kadar önemli olduğunu bir kere daha gösterdiğini  anlattı.  
Koca konuşmasına şöyle devam etti:
“Türkiye’de Kovid-19 vakalarının sahada tespiti, evlerde takibi, ilaçlarının evlere kadar bırakılması, sağlık durumlarında değişiklik olanların hastaneye nakillerinin yapılması bilişim sistemlerinin yardımıyla çok kolay bir şekilde yürütülebilmiştir. Riskli vakaların toplum içinde hareketlerinin izlenebilmesi ve engellenebilmesi yine bilişim sistemlerinin desteği ile mümkün olmuştur. Yine aynı şekilde, Pandeminin geniş bölgelerdeki haritalardan bireysel adreslere kadar takibi ve risk analizlerinin yapılabilmesi de bilişim teknolojilerinin sağlık alanında kullanımıyla mümkün olabilmiştir.”

Sağlık Bakanlığı 'nın sağlık bilişimi alanındaki çalışmalara hem destek  hem de önder olma kararlılığında oldukların söyleyen Koca, Türkiye’nin Sağlık Bilgi Yönetim Sistemlerinde ulaştığı noktanın, tecrübelerin ve belli standartlar çerçevesinde rekabete açık olarak yürütülen projelerin sonucu olduğunu  açıklamasını yaptı.
Koca, ayrıca hastanelerin sağlık hizmet kalitesine ulaşmada teknoloji ve bilgiyi ne kadar etkin kullandıklarını ölçmeyi ve yeni hedeflerle bu düzeyi yükseltmeyi hedeflediklerini, ikinci amaçlarının ise Türkiye’nin elde ettiği başarıları uluslararası arenada göstermek ve tanıtmak olduğunu da belirtti.
HIMSS EMRAM kriterlerine de değinerek bu kriterlere göre Seviye 6 hastane sayımızın 177, Seviye 7 (tam dijital) hastane sayımızın ise 3’e ulaşmıştığını, ağız diş sağlığı hastanelerimizden 10’unun EMRAM-O Seviye 6, 3’ünün ise Seviye 7 olarak belgelendiğini belirtti.
Koca, sadece sağlık alanında değil, tüm geleceğimizin bilişim alanında gerçekleştireceğimiz başarılarla şekilleneceği değerlendirmesini yaptı.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:34
YORUM EKLE