Hemogram Nedir? Nasıl Yapılır?

Genel sağlık durumunuzu öğrenmek için yapılan hemogram nedir? nasıl yapılmalıdır? tüm soruların yanıtı bu yazımızda...

Hemogram Nedir?  Nasıl Yapılır?

HEMOGRAM TESTİ NEDİR?

Sağlık durumunuzu öğrenmek amacıyla; nemi, enfeksiyon, inflamasyon, kanama bozukluğu veya kanser gibi kan hücrelerini etkileyen çeşitli hastalık ve durumları taramak ve izlemek amacıyla yapılan bir testtir. 

HEMOGRAM TESTİ NASIL YAPILIR?

Kolunuzdaki bir damardan, parmak ucundan veya topuktan kan alınarak yapılan bir işlemdir. Bu test için herhangi bir özel test yapmanız gerekmiyor. Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ve alerjiniz varsa mutlaka testi yaptırmadan önce doktorunuza belirtiniz. Doktorunuz duruma göre size gereken bilgiyi verecektir. Alınan kan örneği incelenmek amacıyla laboratuvara gönderilir. Bu testi aç veya tok karına yaptırabilirsiniz. Lakin aç karına yaptırmanızı öneririz. Ayrıca bu testi semtinizde bulunan sağlık ocaklarında da yaptırabilirsiniz.

TAM KAN SAYIMI TESTİ YAPTIRILMADAN ÖNCE NELER YAPILMALI?

Tam kan sayımı testi yaparken, yapılan tetkiklerden doğru sonuçlar alınması için bazı şeylerin yapılması gerekmektedir. Hasta kan tahlili vermeden önce 30 dakika dinlenmesi günün yorgunluğunu ve stresini aldığı bilinmektedir. Hastalar sabah kan verecekse akşam yemeğinden sonra hiç bir şey yememeli ve alkol benzeri şeyler tüketmemelidir. Ayrıca herhangi bir ilaç kullanıyorsa yukarı da bahsettiğimiz üzere doktoruna belirtmelidir.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 19:28
YORUM EKLE