Gastrit Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Bu yazımızda mide sorunu olan ve bir çok kişinin hakkında araştırma yaptığı gastrit hakkında konuşacağız. Peki, gastrit nedir, belirtileri nelerdir?

Gastrit Nedir, Nedenleri Nelerdir?

Gastrit nedir ve nedenleri nelerdir ; Gastrit, mide iç yüzeyini döşeyen ve gastrik mukoza ismi verilen zarın iltihaplanmasıdır. Mide yediğimiz yiyecekler için tampon görevinde yer almaktadır. Yiyecekler midede karıştırılır ve mide suyu sayesinde sindirilir. Bunun haricinde midede alınan proteinleri parçalamak için sindirim enzimleri salgılanır. Mide suyu, mide mukozasında  yer alan bir çok bez tarafından üretilir. Mide mukozası mide suyunun kuvvetli eritme özelliğinden korunmak amacıyla  özelleşmiş hücrelerinden mide iç yüzeyini kaplayan ince viskoz mukus üretimi yapar. Çeşitli faktörler bu koruyucu tabakaya saldırabillir. Bu yüzden mide asidinin daha fazla üretilmesine neden olur ve gastrit sorunu ortaya çıkar. 

Gastritin Nedenleri Gerçekleşir?

Hastalığa en çok neden olan Kronik Pylori adı verilen enfeksiyon türüdür. Özellikle gelişmekte olan  ülkelerde oldukça sık görülen hastalık zararlı bakteriler sayesinde gün geçtikçe artış göstermektedir. Gastrit'in nedenlerinden bir diğeri ise düzenli beslenmemek. Bunun haricinde aşırı sigara ve nargile tarzı şeyleri tüketmekte bu hastalığa yol açan nedenlerdendir. Gastrite bir diğer nedenleri ise şu şekildedir;

Non steroidal anti inflamatuar ilaçlar olarak bilinen aspirin, ibuprofen gibi ilaçların uzun süre boyunca kullanmak,

 1. Fiziksel ve zihinsel stres,
 2. Çok yaşlı olmak,
 3. Besin zehirlenmeleri,
 4. Bağışıklık sisteminin kendi vücut hücrelerine saldırıda bulunması.
 5. Gastritin Belirtileri
 6. Hazımsılık ve sürekli gaz oluşması,
 7. Mide bölgesinde basınç hissetmek,
 8. Ağızda  rahatsız edici bir tat,
 9. Bulantı
 10. Kanlı Dışkı veya siyah renkli dışkı,
 11. Mide bulantısı
Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 18:41
YORUM EKLE