Dünya’nın Umudu Korona Virüse Aşı Geliştiren Türk Doktorlarda

Tüm dünyayı hızla etkisi altına alan korona virüs salgınını sonlandıracak güzel haber  korona virüse karşı koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde olan aşı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’den geldi.

Dünya’nın Umudu Korona Virüse Aşı Geliştiren Türk Doktorlarda

Tüm dünyayı hızla etkisi altına alan korona virüs salgınını sonlandıracak güzel haber  korona virüse karşı koruyuculuğu yüzde 90’ın üzerinde olan aşı geliştiren Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci’den geldi. Prof. Dr. Uğur Şahin “Bu salgını sonlandırmanın eşiğindeyiz”dedi.

Prof. Dr. Uğur Şahin’in Almanya’nın Mainz kentinde bulunan ve kurucusu olduğu BioNTech ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer tarafından geliştirilen ve iki doz halinde uygulanacak olan korona virüsü (COVID-19) aşısının piyasa değerinin altında kullanıma sunulacağı, ABD ile yapılan anlaşmada bir doz aşının 19,5 dolar (159 TL), iki dozunun ise 318 TL olacağı açıklandı. BioNTech ve Pfizer 'in, gelen olumlu verilerinin ardından bu ay içinde ABD'ye korona virüs aşısı için onay başvurusu sunacakları, bu ayın sonunda acil durum onayı için ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne başvurulmasının planladığı belirtildi. Pfizer, ABD hükümeti ile Temmuz ayında 1,95 milyar dolarlık anlaşma imzalamıştı.

Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkarak dünyayı etkisi altına alan, çoğu ülkede rekor sayılarda vaka artışlarına ve ölümlere neden olan yeni tip korona virüs (Kovid-19)  virüs salgınına karşı başlatılan aşı çalışmalarında sevindirici ve ümit verici haber sonunda geldi.  İlaç firmaları Kovid-19'a karşı geliştirdiği aşının 3'üncü faz denemelerinin yüzde 90 oranında etkili olduğu belirtildi. BioNTech’in Türk CEO’su, “Bu bir zaferdir. Aşı en az 1 yıl insanları hastalıktan koruyacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Dünya geneline büyük bir süratle yayılan korona virüs salgınında tespit edilen toplam vaka sayısı 51 milyon 243 bini aşmışken BioNTech ve Pfizer’in geliştirdiği aşı herkesin özlediği normal hayata dönme umutlarını güçlendirdi. Bu haber ekonomistlerin de önümüzdeki yıla olumlu bakmalarına neden oldu.

Sevindirici haber Alman basınında da büyük yankı uyandırdı. Prof. Uğur Şahin için yazılmış bazı gazete başlıkları şöyle:
Bild Gazetesi "Alman aşı harikasının babası" 
Köln'de yayınlanan Express Gazetesi “Dünya krizinin kurtarıcısı” başlığı yayımladığı haberinde “Başarılı olması halinde Nobel Tıp Ödülü'nün de sahibi olabilir” yorumunda bulundu. 

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2020, 22:35
YORUM EKLE