Dünyada ve Ülkemizde Coronavirüs 2 Dalga Tartışmaları

Ülkemizin corona virüsü salgını ile başarılı bir şekilde mücadele ettiği ve normalleşme adımlarının atılmaya başladığı şu günlerde 2. dalga uyarısı yapıldı...

Dünyada ve Ülkemizde Coronavirüs 2 Dalga Tartışmaları

Türkiye corona virüs ile mücadele eden ülkeler arasında en başarılı ülkelerin başında geliyor. Sürecin oldukça başarılı bir şekilde yürütülmesi ile kısa sürede iyileşen hasta sayısı aktif hasta sayısını geride bırakırken dün açıklanan verilere göre toplam hasta sayısı 129 bin 451 olurken bu hastaların 73 bin 285 tanesi iyileşerek taburcu edildi. Ayrıca dün 59 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi ile bu süreçte hayatını kaybeden toplam hasta sayısı 3520 oldu.

Türkiye ölüm oranının en düşük ve iyileşme oranın en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Bunun sonucu olarak da yavan yavan normalleşme adımları geliyor. Fakat uzmanlar 2. dalga konusunda çok ciddi uyarılar yapıyor.

2. Dalga Çok Daha Yıkıcı Olabilir

Bilim Kurulu Uzmanları vatandaşlarımızın rehavete kapılmaları ve önlemleri gevşetmeleri durumunda ikinci corona virüs dalgasının yaşanma ihtimalinin oldukça yüksek olabileceğini ifade ediyor. Bu durumda ham hastalığın yayılma hızının çok daha yüksek olacağı belirtilirken ayrıca ölüm oranını çok yüksek olacağı ifade ediliyor.

Dünya genelinde ikinci dalga ile ilgili büyük bir endişe olduğu belirtiliyor. Bu sebeple vatandaşlarımızın sosyal mesafe ve maske takma gibi kurallara uymaya devam etmesinin hayati önemi olduğu ifade ediliyor. Dünyada ise ikinci dalganın yaşanması durumunda ölüm oranlarının 10 kata kadar artabileceği uyarıları yapılıyor.

Sağlık News

YORUM EKLE