Dünyada Coronovirüs Vaka ve Ölüm Sayısı! Covid-19 Son Dakika

Ülkemizde ve bazı Avrupa ülkelerinde virüsün kontrol altına alınması ile birlikte normalleşme sürecine yönelik adımlar atılırken virüs dünya genelinde 4 milyon vaka sayısını geçti...

Dünyada Coronovirüs Vaka ve Ölüm Sayısı! Covid-19 Son Dakika

Dünya genelinde corona virüsüne bağlı Covid-19 hastalığı vaka sayısı dün gece itibari ile 4 milyon sayısını aştığı görülüyor. Dünyada en çok corona virüs vakası 1 milyon 322 bin ile ABD’de görülürken onu 260 bin ile İspanya, 218 bin ile İtalya, 214 bin ile Birleşik Krallık ve 197 bin ile Rusya takip ediyor. İspanya ve İtalya’da salgın kontrol altına alınırken ABD, Rusya, İngiltere, Brezilya, Hindistan,  Peru ve Meksika’da virüs olanca gücüyle yayılmaya devam ediyor. Özellikle Rusya ve Güney Amerika ülkelerinde görülen artışlarla son 1 haftadır günlük vaka sayısının 90 bin ile 100 bin arasında seyrettiği görülüyor.

Ölüm sayıları nispete daha az olsa da haberimizin yayına hazırlandığı esnada 278 bin kişinin Covid-19 nedeniyle yaşamını kaybettiği görülüyor.

İkinci Dalga Hala Tedirgin Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü ise hem ülkeleri hem de dünya vatandaşlarını 2. dalga konusunda uyarmaya devam ediyor. Bazı ülkelerin ekonomik sebeplerle önlemleri gevşettiği ifade edilirken bunun erken alınmış bir karar olabileceği belirtiliyor. Özellikle günlük vaka sayısının binin altına düştüğü İran’da tekrar 2 binli sayılara yaklaşılması, Rusya ve Güney Amerika ülkelerinde yüksek vaka sayıları ikinci dalga konusunda büyük endişeye neden olabiliyor. İkinci dalga ihtimalinin güçlendiği ve acilen ülkelerin aldığı önlemleri tekrar sıkılaştırması gerektiği ifade ediliyor.

Sağlık News

YORUM EKLE