Dünya Sağlık Örgütü’nden Kritik Açıklama

Dünya genelinde şimdiye dek 3,5 milyon kişide görülen ve 250 bine yakın can alan ölümcül corona virüsü kaynaklı Covid-19 hastalığı ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü kritik açıklama geldi...

Dünya Sağlık Örgütü’nden Kritik Açıklama

Dünya sağlık örgüt yetkilileri corona virüsü salgının azalmaya başladığını söylemek için oldukça erken olduğunu açıkladı. Dünya genelinde bazı ülkelerin aldığı önlemleri hafifletmesi konusunda acele etmemeleri gerektiği ifade edilirken ikinci bir dalga riskinin olabileceği uyarısında bulunuldu.

Corona virüsünün etkisinin azaldığı ülkelerin başında gelen Almanya’da liglerin Mayıs ayının sonlarına doğru seyircisiz olarak başlamasına izin verilmişti. Yine İtalya ve İspanya kademeli olarak corona virüs önlemlerini azaltacağını açıklamıştı. Ülkemizde ise Ramazan bayramı sonuna kadar önlemlerin devam edeceği ve daha sonra kademli bir şekilde azaltılacağı yetkililer tarafından ifade ediliyor.

2. Dalga Daha Ölümcül Olabilir

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri önlemleri hafifleten ülkelere 2. Corona virüs salgını dalgasının ilkine göre çok daha kuvvetli ve ölümcül olabileceği uyarısında bulunuyor. Dünya geneline 250 bine yakın insanın hayatına kaybetmesine neden olan virüsün toplam 350 bin ile 400 bin arasında can alacağı tahmin ediliyor.

Fakat ikinci bir dalganın gelmesi durumunda ise bu kez ölü sayısının milyonları geçebileceği uyarısı yapılıyor. Dünya Sağlık Örgütü şuan itibari ile virüsün öldürme oranının yüzde 5 civarında olduğunu ifade ederken ikinci dalgada bu oranını yüzde 10 seviyelerine kadar çıkmasından endişe ediliyor. Görünen o ki corona virüs daha çok uzun bir süre dünya için büyük bir risk olarak devam edecek.

Sağlık News

YORUM EKLE