Corona Virüsü Nedir?

Son zamanlarda duyduğumuz ve bir çok kişinin ölümüne sebep olan Corona virüsü nedir, nasıl yayılır? tüm merak edilenler yazımızda...

Corona Virüsü Nedir?

Corona Virüsü Nedir?

Corona virüsü hayvanlar arasında oldukça sık görülen virüs türlerinden bir tanesidir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ne göre, bazı durumlarda  bilim adamlarının zoonotik ismi verdiği durum meydana gelebilir. Yani virüsler hayvanlardan insanlara bulaşabilirler. Korona virüsü (İngilizce adı ile Coronovirus) ilk olarak Çin Halk Cumhuriyeti'nin Wuhan kentinde kendisini gösterdi. Hong Kong Üniversitesi Halk Sağlığı Okulunda virolog olarak görev yapan  Leo Poon bu virüs hakkında, '' Corona virüsü hakkında tek bir bilgiye sahibiz o da pnömoniye neden olduğu ve antibiyotik tedavisine cevap vermemesidir.' dedi. 

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Virüsler, soğuk algınlığına oldukça benzemektedir. Virüsler  hafif ila orta derecede kronik üst solunum yolu hastalığı bulunan bireyleri, diğer insanlara göre daha hızlı bir şekilde hasta edebilir. Corona virüsü belirtilerinin arasında, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve uzun süren ateş bulunmaktadır. Corona virüsü Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre solunumda sıkıntılara yol açar ve  ishal, yorgunluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. 

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ VAR MI?

Corona virüsü için geliştirilmiş olan bir özel tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Genellikle, belirtiler kendiliğinden yok olmaktadır.  Doktor reçetesi ile alınan ağrı kesici veya ateş düşürücü ilaçlar hastalığın belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. 

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2020, 22:16
YORUM EKLE