Corona Virüs Salgınında Kritik Evreye Bitti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün açıklanan veriler doğrultusunda geçtiğimiz gün tekrar 2 bini geçen vaka sayısının azaldığı görüldü. Bu demek oluyor ki kritik evre bitti...

Corona Virüs Salgınında Kritik Evreye Bitti

11 Mayıs 2020 verilerine göre yapılan 30 bin 395 testin bin 977 tanesi pozitif çıktığı açıklandı. 57 vatandaşımız hayatını kaybederken, 4 bin 82 vatandaşımızın da corona virüsünü yenerek taburcu oldukları açıklandı. Bu süreçte toplam hayatını kaybeden vatandaşımız sayısı ise 3 bin 641 oldu. İyileşen sayısın oldukça yüksek olduğu ülkemizde toplam 82 bin 984 hastamızın iyileştiği görülüyor.

Şuan itibari ile tedavileri devam eden hasta sayısı ise 47 bin 96 olarak açıklandı. Bu hastaların ise sadece 1260 tanesi yoğun bakımda bulunurken yoğun bakımda ki hastaların 665 tanesi solunum cihazına bağlı bulunuyor. Açıklanan veriler son derece olumlu olmasına rağmen son dönemde halkın rehavete kapıldığının görülmesi uzmanları korkutuyor.

Aynı Ciddiyet Korunmazsa Yeni Dalga Kaçınılmaz Olacak

Bilim Kurulu üyeleri ve Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise halkı uyarıyor. Son dönemde sokakların hareketlenmesi ve insanların bir yerden başka bir yere yoğun bir şekilde seyahat etmeye başlaması ile birlikte riskin oldukça arttığı uyarıları yapılıyor. Corona virüsünün en önemli özelliğinin yayılma gücü olduğu ifade edilerek eğer kurallara uyulmaya devam edilmezse ilkinden çok daha büyük boyutta ve kontrol altına alınması çok zor olacak bir dalga ile karşı karşıya kalabileceği uyarıları yapılıyor.

Dünya genelinde yapılan yorumlarda ikinci bir dalganın hem yayılmaz hızı hem de öldürme oranı bakımında ilkine göre 4 kat daha fazla etkili olacağı yorumları yapılıyor.

Sağlık News

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2020, 00:36
YORUM EKLE