Böbreklere İyi Gelen 3 Önemli Besin

Böbreklerimiz 150 gram ağırlığında karnın her iki tarafında bulunan hayati organlarımızdan birisidir. Peki, böbreklere iyi gelen 3 önemli besin nedir?

Böbreklere İyi Gelen 3 Önemli Besin

Böbrekler, bel bölgemizin her iki tarafında yer alan her biri yaklaşık olarak 150 gram ağırlığında olan vücudumuzdaki en önemli organlardan birisidir. Böbreklerimiz,  kanda bulunan zararlı atıkları, üreyi kandan süzer ve bizim idrar yoluyla vücudumuzun dışına atmamızı sağlar. Bu yüzden böbreklerimizin sağlığına özen göstermeliyiz. Yediğimiz besinler böbreğimizin sağlığına ve çalışmasına etki etmektedir. Peki, böbreklere iyi gelen besinler nelerdir?

Böbreklere İyi Gelen 3 Önemli  Besin

Su

Her derde deva olan su böbreklerimiz içinde büyük öneme sahiptir. Böbrekler, fazlalık olan, zararlı olan atıkların  vücuttan atılması  ve kanın temizlenmesi görevini üstlenmektedir. Böbrekler bu görevi yapabilmek için suya ihtiyaç duyar. Çünkü vücudumuzun % 60’ı  sudan meydana gelmekte ve böbrekler, sayısız kılcal  damardan oluşuyor. Bu kılcal damarlar kanınızın temizlenmesinde büyük bir öneme sahip. Bu kılcal damarların yerine getirebilmesi gün içerisinde tükketiğimiz sıvıya bağlı. Böbreklerimizin görevini iyi bir şekilde yapması için günde ortalama 2-2.5 litre su içmemiz gerekiyor.

Yoğurt

Evde mayalanmış  olan doğal bir yoğurdun tadı hiç bir besinde yok. Probiyotik değeri, kalsiyum ve D vitamini içermesi nedeniyle yoğurt tam bir böbrek dostudur diyebiliriz.

Elma

Taze meyve ve sebzeler, vücudumuzun sağlık kaynaklarından birisidir. Fakat en çok kırmızı elma böbrek dostudur. Düzenli olarak günde 1 kez kırmızı elma yemek böbrek hastalıkları riskini en aza indirir. Lif oranı bakımından yüksek olan elma  ayrıca mide ve bağırsaklarında en önemli dostlarından birisidir.

YORUM EKLE