Bipolar Bozukluk Nedir? Dönemleri Nelerdir?

Bu yazımızda toplumumuzda oldukça sık görülen ruh sağlığını tehdit eden bipolar bozukluğa değineceğiz. Peki, bipolar bozukluk nedir? Bipolar belirtileri nelerdir? bipolar dönemleri nelerdir?

Bipolar Bozukluk Nedir? Dönemleri Nelerdir?


Bipolar bozukluk oldukça önem arz eden ve ruh sağlığını bozan ciddi bir hastalıktır. Bu hastalık kadınlarda ve erkeklerde de aynı oranda görülmektedir. Fakat özellikle 20-25 yaşları arasında kendini göstermektedir. Bu hastalık ile karşı karşıya kalan kişiler  sonbahar ve kış dönemlerinde depresyon dönemini yaşarken, ilkbahar ve yaz dönemleri taşkınlık yani diğer bir deyişle mani dediğimiz dönemi yaşamaktadır. Çok stresli yaşam tarzı da bu hastalığa yol açabiliyor. Kişiler bu hastalıkta hayatlarında bir hastalık dönemi ya da birden çok hastalık dönemi geçirebiliyorlar. Bu dönemler depresyon veya mani olabiliyor. Bazen ikisi de olabiliyor.

Bipolar Bozukluk Dönemleri
 

İlk dönem Depresyon: İlk dönem diye sınıflandırılan dönemde en az iki hafta olmak üzere kişilerde  isteksizlik, ilgi ve istekte düşüş, uyku sorunları, iştah eksikliği, dikkatini toplayamama, enerji düşüklüğü suçluluk duygusu, i sürekli ç sıkıntısı, işine gitmek istemem veya gidememe huzursuzluk gibi durumlar oldukça sık görülebiliyor.
 

İkinci dönem Taşkınlık: Bu dönem ilk döneme göre oldukça kısa sürmekte en az 1 hafta sürmekte. Bu dönemde kişiye az uyku yetiyor ve oldukça enerjik oluyor. Bu dönemde ayrıca neşeli, aşırı hareketli, çok fazla  konuşkan, dışa dönük, aşırı şakacı bazı durumlarda cinsellikle ilgili yersiz şakalar yapan durumlarda görülmekte. 

Bipolar Bozukluk Belirtileri

  • Kişi içine kapanık bir dönemdeyken aniden oldukça neşeli ve şakacı davranması,

  • Normal giyinimli olan birisinin oldukça renkli ve dikkat çekici giyinmeye başlaması,

  • Çok konuşmayan birisinin son zamanlarda çok fazla konuşkan duruma gelmesi,

  • Durduk yere çok neşeli olması,

  • Çok fazla alkol ve uyuşturucu madde tüketimi,

  • Bahar dönemlerinde bu belirtilerin çoğalması,
     

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2019, 18:35
YORUM EKLE