Antidepresanlar Kiloya Neden Olur Mu?

İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre antideprasan alan kişilerin, kullanmayan kişilere göre fazladan 2,5-3 kilo alma olasılığını %23 arttırdığını gösterdi. Detaylar haberimizde.

Antidepresanlar Kiloya Neden Olur Mu?

Antidepresanlar kiloya neden olur mu? sorusu oldukça merak edilen fakat bir türlü kesin sonucu olmayan bir konu. Son zamanlarda İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonucuna göre antideprasan alan kişilerin, kullanmayan kişilere göre fazladan 2,5-3 kilo alma olasılığını %23 arttırdığını gösterdi. Bu araştırmanın sonucunda antidepresanların, kilo alımına sebebiyet açtığını bildiren Nöroşirurji Uzmanı Kerem Bıkmaz, "Yapılan araştırmaya göre, kilo alımı riskinin antidepresan kullanımının 2-3 yılında artış gösterdiğini belirtti."

OBEZİTE RİSKİNİN %29 ORANINDA ARTMASINA NEDEN OLUYOR

Fazladan 2,5 -3 kilo almanın bazı kişiler için vücut kitle endeksi bakımından normal kategoriden obezite veya kilolu kategorisine taşıyabileceğine dikkat çeken uzmanlar, kilolu kişilerde antidepresan kullanımının obeziteyi %29 oranında arttırdığını ifade ettiler. Fakat antidepresan ilacı alanların, kilo alımı hakkında herhangi bir korkuları olduğunda doktorlarına danışmalarını ve doktorla konuşmadan kesinlikle ilacı bırakmamaları uyarısında bulundu.

YORUM EKLE