2020 Aziz Sancar Bilim, Hizmet Ve Teşvik Ödülleri

Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı'ında sahiplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

2020 Aziz  Sancar Bilim, Hizmet Ve Teşvik Ödülleri

2020 Aziz  Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri 

Aziz  Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı'ında sahiplerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verildi.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı, İstanbul'da 29-30 Ekim tarihleri arasında,  Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Sağlık Bakanlığı ev sahipliğinde yapıldı.

Aziz Sancar hücrelerin hasar gören DNA'ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanarak Nobel Ödülü alan ikinci, bu ödülü bilim alanında alan ilk Türk insanı olmuştur.
1997 yılından bu güne değin araştırmalarını,  biyofizik ve biyokimya alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill'de bulunan North Carolina Üniversitesi biyokimya ve biyofizik bölümünde sürdürmektedir. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül töreninde yaptığı konuşmada, koronavirüs salgınına da değinerek bu süreçte büyük bir özveri ile fedakarca çalışan sağlık personeline şükranlarını sundu. 

Salgın sürecinde dayanışma ve yardımlaşma konusunda gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyanın maalesef iyi bir sınav vermediğini söyleyen Erdoğan, salgının dünyanın tamamı ile birlikte Türkiye'yi de olumsuz etkileyerek yeni  dalgalarla yoluna devam ettiğini belirtti. Türkiye'nin bir yandan Çin, Rusya,  Amerika gibi ülkelerdeki aşı çalışmalarını yakından takip ederken, diğer yandan da kendi aşısını geliştirmek için yoğun bir çaba içinde olduğunu aktardı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, konuşmasında ''2021 yılının Sağlık Çalışanları Yılı olarak kabul edilmesine ilişkin teklifi DSÖ'ye ilettik'' ifadesini kullandı. Fedakar çalışmaları taçlandırmak adına 2021 yılının dünya genelinde ''Sağlık Çalışanları Yılı'' olarak kabul edilmesine ilişkin teklifin. diplomatik kanallardan DSÖ'ye iletildiğini belirtti.
Koca, ayrıca Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığının sağlık alanında önemli hizmet verenler ile  bilim insanlarını ödüllendirmeye ve teşvik etmeye devam ettiğini de aktardı. 

Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı kapanış bölümünde TÜSEB  Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik ödülleri sahiplerine takdim edildi. TÜSEB Hizmet Ödülü’nü, Koçak Farma İlaç Sanayi Firması alırken, TÜSEB Teşvik Ödülleri ise Koç Üniversitesinden Doç. Dr. Mehmet Gönen, Bilkent Üniversitesinden Dr. Abdullah Ercüment Çiçek ve İzmir Biyotıp Genom Merkezinden Dr. Arif Ergin Çetin'e verildi. 


 

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2020, 14:32
YORUM EKLE