Acil Çağrı Merkezlerine Personel Alımı

Yayımlanan personel alımı ilanlarına göre Acil Çağrı Merkezlerine Personel Alımı yapılacak. Başvuru bilgileri ve detaylar haberimizin devamında…

Acil Çağrı Merkezlerine Personel Alımı

Yayımlanan  personel alımı ilanlarına göre Acil Çağrı Merkezlerine Personel Alımı yapılacak. Soylu konuşmasında, 81 vilayette "112" numarası adı altında tüm acil çağrıları toplamak olduğunu vurguları ve "Bugün 70'inci vilayetimizi Karabük'te 112 numarası adı altında tüm acil çağrılar için hizmete alıyoruz, hayırlı olur inşallah. Allah nasip ederse haziran sonunda vatandaşımız 112'yi çevirdiğinde tüm acil çağrılara ulaşabilecek sistemi oluşturacağız, gayretimiz bu noktadadır." dedi.

“E-çağrı sisteminde 2019'dan bu yana 16 bin çağrı aldık" diyen Bakan Soylu, yerli ve milli çağrı yazılımıyla hazırlanan sistemin dünyanın birçok yerinde ödül almasının ayrı bir övünç kaynağı olduğunu belirterek "Burada bulunan bütün kurumlara çağrıların ne zaman, hangi aralıklarla, nereden geldiği, kazaların oluş yerinin analizi veya ambulansın nereye ne kadar zamanda vardığı, müdahalenin ne zaman olduğu ve orman yangını ise yangın bölgelerinin nereler olduğunu ifade edebilen, analiz yapma kabiliyetine sahip hem ilgili kurumları hem de bizleri tedbir almaya sevk eden akıllı nesil bir çağrımız var." Diyerek sözlerine devam etti.

2019 yılı başında devreye alınan e-çağrı sistemine şimdiye kadar yaklaşık 16 bin çağrı alındığını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu ne demektir, eğer kaza yaptığınızda aracınızda e-çağrı sistemi varsa otomatik olarak devreye girer, 112'yi arar ve imdada koşabilecek acil çağrı elemanlarını oraya gönderir. Bu dünyanın birçok yerinde olmayan ve akıllı yazılımla beraber kullandığımız çok efektif bir sistemdir." dedi.

Sağlık News

YORUM EKLE